Kontrakty terminowe na WIG20 na poniedziałek, 18.12.2017

Kontrakty terminowe na WIG20 w piątek najpierw konsolidowały stosunkowo wąsko i dopiero w godzinie Trzech Wiedźm, czyli w trakcie rozliczania starej serii kontraktów (symb. Z17), rynek doznał nieco większej zmienności. Wszystko odbyło się w obrębie zarysu ruchu bocznego tworzonego od ponad dwóch tygodni.

Patrząc na wykres intradayowy nowej serii naszych futures’ów (symb. H18), zauważymy że konsolidacja wpisuje się w schemat flagi prospadkowej, choć gdy się patrzy na interwał M15, to rzuca się w oczy coraz większe wydłużanie się kanału flagi w stosunku do standardowych sytuacji tego typu.

blog fw20 18.12.17 w1

Być może zbliżamy się do wybicia z tego kanału. Cały czas wybicie dołem wydaje się bardziej naturalne z punktu widzenia AT, natomiast wybicie górą byłoby traktowane jako pewna niespodzianka, choć kojarzone niewątpliwie z próbą zainicjowania, mimo wszystko, rajdu Św. Mikołaja.

Na razie w odniesieniu do ambicji Byków, ażeby skończyć rok ruchem na północ, można powiedzieć tyle, że realizują się one głównie poprzez nie dopuszczanie Niedźwiedzi do kontynuacji ich dzieła.

W piątek rynek w końcowej fazie sesji zszedł do mediany wspomnianej wyżej flagi w rejonie poziomu 2420, żeby się od niej odbić o ok. 10 pkt. Jeśli weźmiemy pod uwagę zasięg wynikający jedynie z szerokości (ok. 50 pkt) ponad dwutygodniowej konsolidacji, to minimalny ruch w dół powinien sięgnąć okolic 2340, a w górę – 2490-500.

Jeśli zaś spojrzymy na układ fal na wykresie dziennym, to podobnie jak w przypadku starej serii kontraktów, uznamy że równość korekt został zanegowana i że doszło do wybicia  z formacji RGR,  w której kształt wpisała się duża kilkumiesięczna konsolidacja. I wreszcie – tak samo jak w przypadku serii Z17 – po wybiciu linii szyi RGR-u mamy do czynienia z wąską konsolidacją.

blog fw20 18.12.17 w2

 

Tu jednak warto zauważyć, że co prawda jej wymowa jest zasadniczo Niedźwiedzia, ale od dwóch sesji kurs utrzymuje się nad linią szyi RGR-u, co poprawiło nieco sytuację Byków.

Na koniec zerknijmy przez pryzmat interwału H4 na wykres kontynuacyjny i dostrzeżmy tam klin zniżkujący (ozn. kolor różowy), którego uksztaltowanie mogłoby wpłynąć na skierowanie teraz kursu na południe. Pamiętajmy jednak, że na tym etapie wykres kontynuacyjny może nieco deformować sytuację – w takim sensie, że pewna przestrzeń do wzrostów w ramach obszaru klina jeszcze jest  (abstrahując na razie od kwestii jego wybicia).

blog fw20 18.12.17 w3

Blog Miłosza Fryckowskiego został wytypowany do konkursu FxCuffs na Bloga Roku. Jeśli artykuły autora pomagają Ci w inwestowaniu, poświęć chwilę i zagłosuj proszę tutaj.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Możesz dołączyć na próbę!  

Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.