Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek, 11.10.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w poniedziałek próbowały się wybić górą z konsolidacji, którą można traktować jako tzw. bazę do realizacji prowzrostowej, dużej formacji podwójnego dna, o zasięgu ok. 1820 pkt. Piszemy o tworzeniu się i przekształceniach owej bazy od kilku dni.

Poniedziałkowa sesja należała do trudnych dla graczy krótkoterminowych. Początkowy dynamiczny ruch na północ, na niezłym wolumenie, dawał uzasadnione nadzieje Bykom, jednak nie był kontynuowany.

Przyczynił się niewątpliwie do tego mocny ruch w przeciwnym kierunku na DAX, wygenerowany akurat w tym momencie. Trzeba jednocześnie pamiętać, że wspomniana na wstępie baza (będąca w praktyce kilkudniową wąską konsolidacją między 1751-54 a 1771-74) może bez problemów – i zgodnie z kanonami Analizy Technicznej – wydłużyć swój żywot nawet o kilka następnych sesji.

Warto przy tym zwrócić uwagę na modyfikację kształtu tego ruchu konsolidacyjnego. Tak pisaliśmy o tym procesie wczoraj:

„Po dwóch dniach od tych prognoz widzimy faktycznie przebywanie kursu w zakresie cenowym dokładnie wyznaczonym przez nas z wyprzedzeniem. Tworzy się przy tym – przynajmniej na razie – chorągiewka prowzrostowa o zasiegu ok. 1800, która być może finalnie będzie próbowała się przekształcić w jeszcze bardziej typową bazę do wybicia – w kształcie prostokąta.”

I faktycznie. Można powiedzieć, że w poniedziałek rozpoczęła się transformacja trójkąta, będącego składową chorągiewki (ozn.linie cieńkie w kolorze fioletowym,) w prostokąt (ozn. linie pogrubione, poziome w kolorze czarnym).

Specjalnie, podobnymi liniami (czarnymi, pogrubionymi) zaznaczyliśmy flagę prowzrostową na wykresie  M15, w którą przekształciła się obecna konsolidacja, jeśli patrzy się z perspektywy tego typowo intradayowego interwału. Zasięg flagi wypada w rejonie oporu 1787-90.

Zwróćmy przy tym uwagę, że owa flaga również podlegała modyfikacjom, co pokazaliśmy wczoraj, rysując nową wersję tej formacji we wczesnej fazie jej przekształcania się. Nb jej mediana posłużyła Bykom do odbicia w początkowym okresie poniedziałkowej sesji.

Wydawało się wtedy, że po pierwotnym nieskutecznym wybiciu flagi górą doszlo do próby przejęcia inicjatywy przez Niedźwiedzie. To też stworzyło pewne nieuzasadnione nadzieje graczom krótkoterminowym na większy ruch.

Musieli oni jednak szybko się z tej koncepcji wycofać. Na koniec sesji doszło do ponowej próby wybicia flagi na interwale M15 górą.

Generalnie, sposób konsolidowania się rynku w rejonie linii szyi podwójnego dna na H4 (poziom 1764) oraz świece dołkowe na wykresie dziennym wskazują na przewagę Byków. Choć Niedźwiedzie, które chciałyby cofnąć kurs ponownie w rejon 1710 – dopóki nie wybiliśmy się skutecznie na północ – nie stoją jeszcze na przegranej pozycji.

Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   
Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.