Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek, 01.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w czwartek konsolidowały się pod szczytami, w rejonie silnej strefy oporu 1987-93, wynikającej z układu fal na interwale dziennym. Czy dojdzie do jej sforsowania i do ruchu w stronę 2050-60, czy też – po podtrzymywaniu wzrostów na koniec kwartału – zaczniemy teraz spadać? 

Argumentem na rzecz spadków jest istnienie silnej bariery podażowej 1987-93, zbudowanej na bazie istotnych zniesień Fibonacciego (38,2%; 61,8%; 127,2%) dla interwału dziennego. Ponadto zniżkom może sprzyjać prospadkowa formacja ABCD na wykresie godzinowym, o zasięgu ok.1942.

Z kolei za zwyżkami przemawia silne wybicie, za pomocą białego marubosu, klina wzrostowego na D1. Do wybicia doszło górą, czyli w kierunku przeciwnym do oczekiwanego, gdyż tego typu kliny najczęściej są wybijane dołem. To dodatkowy przejaw Byczej siły.

Zamiast zastanawiać się, w którym kierunku będzie zmierzał kurs kontraktów na WIG20, można po prostu wyciągnąć konsekwentne wnioski z dwóch alternatywnych wariantów rozwoju obecnej sytuacji technicznej.

Otóż, jeśli szybko dojdzie do spadków, to będzie można mówić, że rynek prawdopodobnie realizuje zasięg formacji ABCD, o której była mowa wcześniej, oraz że najpierw doszło (w środę i  w czwartek) do podwójnego testu punktu zwrotnego (punkt D) tej formacji. Po ewentualnym dojściu do wsparcia 1944-45 (znajduje się w okolicy punktu C formacji, który wyznacza właśnie jej minimalny zasięg) następnym etapem ruchu na południe mogłaby być kontynuacja zniżek w kierunku 1900-06.

Z kolei gdyby doszło do przełamania strefy oporu 1987-93 za pomocą świecy dziennej, to by oznaczało negację układu ABCD, a w konsekwencji – skoro złamany układ dysponuje niezłą siłą oporu w w/w strefie – możliwość dynamicznego ruchu na północ, w stronę 2050-60. Tam występuje bariera podażowa, która w latach 2010-15 zatrzymywała ataki Niedźwiedzi, a obecnie – po tzw. zmianie biegunów – mogłaby zastopować Byki.

Z punktu widzenia interwału intradayowego koncepcji kontynuacji wzrostów sprzyjałaby mała flaga prowzrostowa (ozn. kolor brązowy na wykresie poniżej) o zasięgu 1996.


(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   

Nowość DLA ZAPRACOWANYCH! – dostajesz zawiadomienia mailem o tym, co się dzieje na FW20 i nie tylko, potem realizujesz transakcje w Mentoring & Trading Room-ie albo we własnym zakresie (opcja MAIL & PLAY).

Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.