Kontrakty na WIG20. Plan na jutro, 30.12.2013.

Plan A.

Jeśli kurs otworzy się powyżej ważnego oporu, typu OLO (Ostatnia Linia Obrony*), położonego w rejonie 2437-40, zejdzie ponownie w ten rejon, po czym odbije się od niego tworząc prowzrostową formację świecową, to warto rozważyć zagranie na wzrosty. Zasięg minimalny tych wzrostów powinien wynikać z formacji flagi, zaznaczonej na ciemnobrązowo, i kształtowac sie na poziomie 2477-8.

Plan B.

Jeśli kurs otworzy się poniżej ważnego wsparcia, typu OLO, położonego w rejonie 2424-25, podejdzie ponownie w ten rejon, po czym odbije się od niego tworząc prospadkową formację świecową, to warto rozważyć zagranie na spadki. Zasięg minimalny tych spadków, zaznaczony małym żółtym prostokątem, powinien wynikać z formacji małego podwójnego szczytu i kształtować się na poziomie 2412.  Biorąc jednak pod uwagę średnią zmienność dzienną kursu, mierzoną ATR(14) równą 38,4 pkt**, oraz położenie kolejnego ważnego wsparcia w rejonie 2402-3, to w tej  właśnie strefie możemy ustawić nasz Take Profit.

Plan C.

Jesli kurs otworzy się między istotnymi strefami 2424-5 i 2437-40, to powinniśmy zaczekać na rozwój sytuacji i jeśli ukształtuje sie ona zgodnie ze scenariuszem A lub B, to potem postępować zgodnie z jednym z nich, adekwatnie do sytuacji.

 

Należy przy tym pamiętać, że wszelkie plany transakcyjne na jutrzejszy dzień są dla inwestora kierującego się – tak jak my – analizą techniczną, obarczone większym niż zwykle ryzykiem. Wynika to z przewidywanych mniejszych obrotów na GPW w związku z usytuowaniem jutrzejszej daty w kalendarzu między ważnymi świętami.  

* Ostatnia Linia Obrony (skr. OLO) to termin zaproponowany przez Pawła Śliwę, założyciela SATRF (Stowarzyszenie Analityków Technicznych Rynków Finansowych), na szczególnie istotne poziomy oporu i wsparcia, charakteryzujące się tym, że wielokrotnie pełniły na wykresie analizowanego waloru rolę szczytu, a innym razem – dołka. 

**Precyzyjnie mówiąc, wskaźnik ATR(14) dla dziennej zmienności ma przytoczoną tu wartość 38,4 pkt dla FPL20, czyli CFD na FW20 na platformie DM BOŚ, nie zaś dla samego instrumentu bazowego, czyli FW20. ( Nota bene dla instrumentu bazowego na wykresie kontynuacyjnym wskaźnik ten ma wartośc zbliżoną, 41,2 pkt.).

 

 

 

Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.