Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek, 05.12.2017

Kontrakty terminowe na WIG20 po początkowym pogłębieniu spadków odbiły się mocno od strefy 2361-76,o której roli obronnej dla Byków pisaliśmy w przeddzień. Zamknięcie przy tym sesji ciut powyżej wybitej w piątek linii szyi formacji RGR, utworzonej na wykresie dziennym, sugeruje dalszą walkę sił rynkowych oraz to, że popyt próbuje trochę zatrzeć wcześniejsze złe wrażenie.

blog fw20 05.12.17 w2

Przed poniedziałkową sesją pisaliśmy: „Na razie jednak walka powinna się toczyć w strefie 2361-76, gdzie Byki próbują bronić się, budując zgoła inną strukturę, w postaci tzw układu ABCD o prowzrostowym charakterze. Tam bowiem wypada równość ostatnich dwóch głównych ruchów spadkowych na D1 (poziom 2361) i zniesienie 61,8% (poziom 2376) wzrostów rozpoczętych w czerwcu.”

I faktycznie, do poniedziałkowego odbicia doszło – podobnie jak w piątek – ze wskaznej wyżej strefy. Z punktu widzenia intradayu, rynek najpierw zrealizowal zasięg małej flagi na M15 (o zasiegu ok. 2370), a poźniej podszedł dość wysoko i precyzyjnie pod zniesienie 38,2% (poziom 2429) całych ostatnich spadków. Na koniec zaś nastąpił powrót w pobliże wsparcia intra 2406-10 i niedawnego dołka na 2414.

blog fw20 05.12.17 w1

Patrząc znów z szerszej perspektywy, warto dodac, że obecnie nadal można zakładać, że „jedyną szansą uratowania skóry przez Byki byłoby przedarcie się popytu na dłużej nad strefę 2415-24”. Wydaje się, że generalnie na taki rozwój wydarzeń są ciągle mniejsze szanse niż na kontynuację realizacji zasięgu RGR-u (ok. 2250).

To, na czym mogą ewentualnie opierać swoje nadzieje Byki, to po pierwsze zaskakujące rozpoczęcie – mimo przewagi Niedźwiedzi – rajdu Św. Mikołaja  (technicznie w oparciu o wspomnianą formacje ABCD na D1) oraz po drugie fakt, że duża formacja głowy z ramionami jest de facto konsolidacją wpisaną w schemat RGR, co powoduje że jest jednak mniej wiarygodna – mimo ładnego wybicia z niej  w piątek.

Niedźwiedzie nie muszą z kolei robić zbyt wiele, żeby znów mocniej zaznaczyć swoją przewagę. Jeśli zepchną kurs poniżej 2406-10, to będzie można mowić o powrocie do realizacji RGR, a z punktu widzenia niżsych interwałów o próbie przejścia – w aspekcie Elliottowskim – z fazy korekty nieregularnej do impulsu spadkowego.

Patrząc na wykreślony w poniedziałek przez Byki klin zwyżkujący na M15 można z kolei powiedzieć, że popyt będzie chciał kontynuować jego budowę powyżej poniedziałkowych maksimów,a podaż – wybić w dół, modyfikując go we flagę prospadkową o zasięgu ok. 2362.

Blog Miłosza Fryckowskiego został wytypowany do konkursu FxCuffs na Bloga Roku. Jeśli artykuły autora pomagają Ci w inwestowaniu, poświęć chwilę i zagłosuj proszę tutaj.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Możesz dołączyć na próbę!  

Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.