Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek, 29.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w czwartek kolejny raz precyzyjnie wypełniły cel spadkowy nakreślony przez nas we wcześniejszym wpisie. Nie dość na tym, rynek – również zgodnie z wczorajszym założeniem –  po zrealizowaniu tego „zadania” mocno się odbił na północ.

Przypomnijmy, że osiagnięty w czwartek cel wynikał przede wszystkim  z zasięgu (poziom 1869) flagi prospadkowej (ozn. kolor brązowy na wykresie poniżej) na interwale H4. Został on przy tym zrealizowany co do punktu (!).

Jeśli chodzi o przyczynę późniejszego mocnego odbicia, to tak opisywaliśmy wcześniej główny aspekt sytuacji temu sprzyjającej: „W tej okolicy cenowej (1869 – przyp.aut.) występuje też równość dwóch ostatnich głównych ruchów spadkowych na D1, tworząca potencjalną formację prowzrostową ABCD (patrz poniżej).”

Formacja ABCD pokazana powyżej nie jest już tylko potencjalna, gdyż w rejonie jej punktu zwrotnego D zaktywizował się popyt, co zostało potwierdzone świecą dołkową typu młotek.

Inną przyczyną silniejszego odreagowania wzrostowego jest skłonność klinów do generowania pokaźnieszych ruchów po ich wybiciu, o czym też wczoraj wspominaliśmy – w kontekście klina spadkowego, w który można było wpisać ostatnie zniżki i który dziś został wybity finalnie górą.

Gdy spojrzymy na interwały typowo intradayowe, to możemy dostrzec, że na czwartkowej sesji rynek nakreślił spodko-podobną formację, która może również wynieśc rynek stosunkowo wysoko – w okolice oporów 1915-16 i ewentualnie 1926-29.

Nie można przy tym jednak wykluczyć, że rynek zanim powiększy czwartkowe wzrosty ponownie nie przetestuje okolic 1860+, gdzie znajduje się punkt D dużej  formacji ABCD. Tam też (na poziomie 1866) występuje zniesienie Fibo 38,2 % ruchu wzrostowego odnotowanego między 20. stycznia a 30.marca.

Co prawda zasięg formacji ABCD na D1  (ok. 1970 pkt) jest znacznie wyżej położony niż strefa oporu 1926-29, do której możemy teraz zdążać, ale wydaje się  – biorąc m.in. pod uwagę dynamikę ostatnich spadków oraz fakt wybicia wcześniej  dołem z klina wzrostowego na D1 – że trudno będzie obecnie Bykom powazyć się na jakieś ambitniejsze cele.

Jak nasi czytelnicy inwestowali w czwartek w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? To był niezły dzień dla wszystkich graczy, choć nie bez trudnych momentów. Po skutecznym przełamaniu przez kurs wsparcia 1885-90 wchodziliśmy na spadki z celem minimalnym 1869. Jednak zanim kurs udał się w bardzie zdecydowany sposób na południe, rynek urósł chwilowo do poziomu 1894. Większość z nas broniła się powyżej 1895, więc doczekaliśmy ostatecznie zejścia kursu do rejonu 1871. Tu jednak najpierw nastąpiło odbicie do 1880, zanim finalnie zeszliśmy super-precyzyjnie do założonego celu, w postaci poziomu 1869.   Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

 

 

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek, 28.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w środę osiągnęły kolejny cel spadkowy, wyznaczony w naszym poprzednim wpisie. Wydaje się, że po ewentualnym zrealizowaniu następnego etapu zniżek powinno dojść do mocniejszego odreagowania – w ramach próby tworzenia dwóch formacji prowzrostowych.

Zacznijmy jednak od środowej sesji, na której – zgodnie  z wczorajszą naszą sugestią – należało „brać poważnie pod uwagę próbę obrony przez Byki wsparcia 1885-90, gdzie wcześniej utworzyło się podwójne dno”. Niedźwiedzie dotarły do tego rejonu uczestnicząc w realizacji „zasięgu dużej flagi [ … ] wypadającego na poziomie 1869”.

Wymieniony wyżej zasięg flagi (ozn. kolor brązowy na wykresie powyżej) leży blisko zniesienia Fibo 38,2% (poziom 1866) całego ruchu wzrostowego, trwającego od 20.stycznia do 30.marca. W tej okolicy cenowej występuje też równość dwóch ostatnich głównych ruchów spadkowych na D1, tworząca potencjalną formację prowzrostową ABCD (patrz poniżej).

ABCD to jedna z tych formacji wspomnianych na wstępie. Drugą mogłaby być flaga prowzrostowa (ozn. brązowy kolor powyżej), dla której „szkieletem” byłaby formacja ABCD.

Zanim jednak będziemy myśleć o odreagowaniu wzrostowym, warto zauważyć, że ostatni spadek można wpisać w klin spadkowy na H1, który zanim spróbuje wybić się górą, wyłamał się dołem i może w ramach tego ostatniego ruchu dojść do rejonu ok. 1860 pkt. Póżniejsze ewentualne odbicie w kierunku północnym mogłoby być dość pokaźne, gdyż tak zwykle bywa z korektami klinów.

Gdyby wehikułem dalszych zniżek okazała się mała formacja 121 na M15 (ozn. dwa małe pomarańczowe prostokąty na wykresie poniżej), to realizacja jej zasięgu (1881 ) mogłaby pomóc sprowadzić kurs w rejon wsparcia 1873-75.

Nie można wykluczyć jednak, że Byki będą próbowały tworzyć potrójne dno w okolicy wparcia 1885-90 i starać się tym samym zanegować wspomnianą przed chwilą małą formację 121. To by oznaczało w praktyce możłiwość ataku na opór 1900-06 i próbę powrotu do 1926-29 już teraz.

Jak nasi czytelnicy radzili sobie w środę ze swoimi inwestycjami w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? To był dzień,  w którym więcej mogli skorzystać gracze podejmujący nieco większe ryzyko. Wchodzili oni bowiem na spadki na podstawie świec wierzchołkowych utworzonych pod oporem 1915-16. Nie były one jednak aż tak jednoznaczne, żeby w pełni przekonać do wejścia traderów ostrożniejszych. Ci tak naprawdę mogli „z czystym sumieniem” otwierać pozycje dopiero po przełamaniu przez kurs wsparcia 1900-06, grając z celem 1885-90.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę, 27.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 we wtorek powędrowały – zgodnie z naszą wczorajszą sugestią – dalej na południe. Potencjał spadkowy jest ciągle spory, a poważniejsze zatrzymanie mogłoby wystąpic ok. 40 pkt niżej.

We wtorek zeszliśmy do wsparcia 1900-06, w kontekście którego to celu tak pisaliśmy wczoraj: „Katalizatorem ruchu na południe mogłaby być mała pro-Niedźwiedzia formacja 121 [ … ] o zasięgu w rejonie bariery popytowej 1900-06.”

I faktycznie, do ruchu w dół wykresu, dokładnie w rejon wymienionego wyżej wsparcia, przyczyniła się formacja 121 (nieco zmodyfikowana w stosunku do pierwotnej – ozn. pomarańczowe prostokąty poniżej). Patrząc z trochę innej perspektywy, można przyjąć, że drugim wehikułem zniżek była flaga prospadkowa (ozn. pogrubione linie w kolorze brązowym).

Warto też w nawiązaniu do wczorajszego wpisu stwierdzić, iż: „Teraz zaś można się liczyć z realizacją zasięgu dużej flagi o tym samym charakterze (ozn. kolor brązowy – poniżej), wypadającego na poziomie 1869 pkt. Zanim to jednak ewentualnie nastąpi, należy brać poważnie pod uwagę próbę obrony przez Byki wsparcia 1885-90, gdzie wcześniej utworzyło się podwójne dno.”

Jak nasi czytelnicy inwestowali we wtorek w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? To był dla niektórych dzień podwójnej wygranej, a dla innych sesja z falstartem. Zauważyliśmy bowiem  na początku sesji, że na interwale M5, pod oporem 1921-23, tworzy się formacja świecowa przypominająca spadającą gwiazdę . Dla graczy podejmujących nieco większe ryzyko mogła być ona sygnałem wejścia na spadki z celem 1915-16 i 1900-06. Jeśli jednak nie ścięli oni przynajmniej części zysku na pierwszym wsparciu, to mogli być narażeni na gwałtowny zwrot kursu w okolicy dołka sprzed kilku dni, na poziomie 1910. Potem,  pod oporem 1926-29, wystąpił ponownie sygnał prospadkowy, w postaci formacji świecowej objęcia bessy na M15. Tym razem nie było niespodzianek i już wszyscy gracze mogli być zadowoleni, uczestnicząc w spadkach, które doprowadziły nas w rejon bariery popytowej 1900-06.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek, 26.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w poniedziałek zrealizowały zasięgi pokazanych przez nas wczoraj dwóch formacji i przełamały istotne wsparcie. Niedźwiedzie stworzyły sobie przy tym szansę na dalsze spadki, na początek około 30-punktowe.

Zacznijmy od formacji, których zasięgi zostały wypełnione. Po pierwsze, na wykresie godzinowym prospadkowy układ ABCD, o którym sporo  w ostatnich dniach  pisaliśmy, zrealizował swój minimalny zasięg, w rejonie punktu C, czyli wsparcia 1915-16. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że rynek osiągnął minimalny cel spadku wynikający z negacji formacji 121 na H1 (ozn. dwa najwyżej położone pomarańczowe prostokąty).

Po drugie, na interwale M15 wypełniony został zasięg małej flagi prospadkowej (ozn. linia przerywana – kolor niebieski), o której też wspominaliśmy wcześniej.

Teraz zaś można się liczyć z realizacją zasięgu dużej flagi o tym samym charakterze (ozn. kolor brązowy – poniżej), wypadającego na poziomie 1869 pkt. Zanim to jednak ewentualnie nastąpi, należy brać poważnie pod uwagę próbę obrony przez Byki wsparcia 1885-90, gdzie wcześniej utworzyło się podwójne dno.

Katalizatorem ruchu na południe mogłaby być mała pro-Niedźwiedzia formacja 121 (ozn. pomarańczowe prostokąty), widoczna na drugim z dzisiejszych wykresów, o zasięgu w rejonie bariery popytowej 1900-06.

Bykom o tyle trudniej byłoby wrócić do gry, że nawet ewentualny – choć wątpliwy – ruch w stronę 1934-35 lub 1944-45 powinien być odczytywany jako jedynie chwilowy powrót do wybitej dużej flagi. Nie sprzyjają też Bykom – poza przełamanym wsparciem 1926-29, o czym była mowa na wstępie – cały czas świece wierzchołkowe na wykresie dziennym.

Jak nasi czytelnicy radzili sobie w poniedziałek ze swoimi inwestycjami w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? To był z jednej strony taki dzień, który lubimy – z szybkim i dość prostym do osiągnięcia profitem, na samym początku sesji. Celem naszego porannego zagrania na spadki były trzy kolejne bariery popytowe: 1926-29, 1921-23 i 1915-16.  I zostały one „pośpiesznie” przez rynek „zaliczone”. Z drugiej strony było też to, co niezbyt przyjemne,  a mianowicie wchodzenie w trade w trakcie tworzenia się świecy trendowej, pod oporem 1934-35.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na poniedziałek, 25.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w piątek zaatakowały kluczowe wsparcie, którego wyłamanie dawałoby szanse Niedźwiedziom na zepchnięcie kursu niżej, o kolejne 40 pkt. Jest to jednocześnie miejsce, od którego Byki mogłyby się jeszcze próbować odbić jak od trampoliny i zawrócić w stronę ostatnich szczytów.

Mowię tu o wsparciu 1926-29, gdzie występuje linia szyi  (ozn. kolor żółty) zrealizowanej już formacji podwójnego dna. Tak to często bywa, że kurs po wypełnieniu zasięgu jakiejś formacji odwrócenia trendu wraca do linii jej szyi, a jego zachowanie  w tym rejonie decyduje o dalszym rozwoju wydarzeń rynkowych.

Na wykresie powyżej jest pokazana też słabość Byków, polegająca na nieskutecznym wybiciu  z flagi prowzrostowej (ozn. linia pogrubiona – kolor brązowy) na górze wykresu, powrocie do jej wnętrza i przełamaniu jej mediany. Gdyby ta słabość nadal oddziaływała – co jest prawdopodobne – to można się spodziewać realizacji małej flagi prospadkowej (ozn. kolor niebieski, linie przerywane) z zasięgiem 1917.

Następny wykres, godzinowy, pokazuje z kolei, że obecnie próbuje się w pełni zrealizować formacja ABCD z zasięgiem w okolicy wsparcia 1915-16. Można też przy tym stwierdzić, że ujawnia się na nim kolejna Bycza słabość, polegająca na chwilowej negacji układu ABCD (wybicie powyżej punktu D), po której nastąpiło ponowne zagłębienie się kursu w obręb formacji.

Na kolejnym wykresie, interwału H4,  widać zaś dużą flagę prospadkową o zasięgu 1869, której „szkieletem” – można tak to opisać – jest właśnie wspomniana wcześniej formacja ABCD. Oczywiście, należy się spodziewać, że Byki w razie ruchu na południe, broniłyby się na wsparciu 1885-90, gdzie miała swoje minima dawna formacja podwójnego dna.

Wreszcie na wykresie dziennym warto zwrócić uwagę na niekorzystne dla Byków świece wierzchołkowe (potwierdzona formacja objęcia bessy). Wspomnę jeszcze, iż wskazany wyżej zasięg flagi(1869) leży blisko zniesienia Fibo 38,2% (poziom 1866) całego wzrostu, osiągniętego przez rynek między 20.stycznia a 30.marca.

Realizacja scenariusza spadkowego mogłaby doprowadzić finalnie do zejścia kursu w okolice 1800 pkt, a nawet do ponownego ataku na styczniowe dołki (ok. 1650).

Jak nasi czytelnicy inwestowali w piątek w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? To był dobry dzień dla graczy podejmujących nieco większe ryzyko. Zauwazyliśmy bowiem na początku sesji, ze pod oporem 1944-45 tworzy się mała formacja świecowa wisielca na M5, która mogła być  dla tychże graczy sygnałem wejścia na spadki z celem 1934-35, 1926-29, a potem: 1921-23 i 1915-16. Kurs dotknął tej przedostatniej bariery, co mogło przynieść niezły wynik trade’u. W tym samym czasie gracze ostrożniejsi mieli do wyboru: albo wchodzić w trakcie tworzenia się świecy trendowej (co nie jest komfortowe), albo dopiero po przełamaniu 1934-35. To zaś mogło się skończyć – w razie czekania na to, że kurs dojdzie do 1915-16- wyjściem z inwestycją na zero.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek, 22.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w czwartek najpierw urosły na otwarciu, a potem odbiły się od kluczowej bariery podażowej. Następnie spadały w kierunku innej ważnej zapory, o charakterze popytowym. Tu nastąpiło finalne odreagowanie wzrostowe na samym zamknięciu. 

Byki pokazały na czwartkowej sesji dwie ważne oznaki słabości. Najpierw – kiedy nie zrealizowały zasięgu flagi prowzrostowej, o której pisaliśmy wczoraj (ozn. kolor brązowy). Kurs wrócił do wnętrza flagi, a w końcu przełamał jej medianę.

Drugi objaw braku siły popytu wyraził się w tym, że przez chwilę zanegowana została prospadkowa formacja ABCD o zasięgu w rejonie wsparcia 1915-16, o której szerzej pisaliśmy także wczoraj. Potem jednak rynek z powrotem „zanurzył się” w pierwotny obręb formacji.

Skoro mowa o formacji ABCD, to warto zwrócić uwagę, że stanowi ona „szkielet” dużej flagi pro-Niedźwiedziej (ozn. kolor brązowy poniżej)  z zasięgiem  w rejonie zniesienia 38,2% (poziom 1866) calego ruchu wzrostowego, zapoczątkowanego 20.stycznia.

Gdyby faktycznie kurs tam dotarł, to by oznaczało, że wcześniej uporał się z ważnymi dwoma wsparciami związanymi ze strukturą zrealizowanej wcześniej formacji podwójnego dna: 1926-29 (okolica linii szyi) i 1885-90 (rejon ukształtowania się denek). To zaś mogłoby doprowadzić nas nawet do poziomu ok. 1800, a przy sprzyjających dla Niedźwiedzi okolicznościach – do styczniowych dołków około poziomu 1650.

Byki, żeby pozostać w grze, musiałyby z kolei nie dopuścić do przełamania wsparcia 1926-29 i spróbować jeszcze raz zaatakować strefę cenową 1970-71, której broni maksimum czarnej świecy dziennej z 5.kwietnia i zniesienie Fibo 78,6% spadków zapoczątkowanych 30.marca.

Jak nasi czytelnicy radzili sobie w czwartek w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora? Po przełamaniu przez kurs wsparcia 1963-65 niektórzy gracze próbowali wchodzić na spadki w trakcie tworzenia się świecy trendowej (to nigdy nie jest komfortowe), inni wchodzili dopiero po przebiciu mediany flagi,  w okolicy poziomu 1952. Celem pierwszym zagrania było wsparcie 1944-45,  a drugim – 1934-35. Braliśmy również ewentualnie pod uwagę dotarcie kursu do kolejnej bariery popytowej – 1926-29. Ostatecznie rynek w pełni zraelizował nasze dwa pierwsze cele, co przyniosło sporo satysfakcji graczom. Tylko dwa punkty zabrakły zaś do przetestowania trzeciej zapory.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek, 21.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w środę po raz kolejny zaatakowały ostatnie maksima i przedłużyły gasnące wcześniej nadzieje Byków na kontynuację wzrostów. Sytuacja jest jednak niejednoznaczna, a Niedźwiedzie ciągle wydają się mieć w zanadrzu przeważające argumenty prospadkowe.

Kurs – po uprzednim wybiciu się dołem z klina wzrostowego na D1 –  zatrzymał się w dość istotnym rejonie oporu, o którego specyfice wielokrotnie pisaliśmy. Składają się nań  górne ekstremum (1970) silnej czarnej świecy dziennej z 5. kwietnia oraz zniesienie Fibo 78,6% (1971) spadków rozpoczętych 30.marca.

W środę, można powiedzieć, tworzyła się intradayowa flaga prowzrostowa (ozn. linie pogrubione w kolorze brązowym na wykresie poniżej) o zasięgu wypadającym w rejonie lokalnego oporu 1977-81.

Kiedy spojrzy się na interwał godzinowy, rzuca się w oczy z jednej strony ciąg pro-Byczych układów (zrealizowany już 121 i flaga ). Z drugiej strony widać formację ABCD o przeciwnym charakterze, której minimalny zasięg umiejscowiony jest w rejonie wsparcia 1915-16.

Generalnie wydaje się, że kluczowe dla ewentualnych mocniejszych spadków byłoby przełamanie wsparć 1926-29 (tam występuje linia szyi wypełnionej już formacji podwójnego dna) i 1885-90 (minima tejże formacji podwójnego dna). Owe potencjalne  zniżki mogłyby nas zaprowadzić  w rejon poziomu 1800,  a nawet – styczniowych dołków (ok. 1650).

Gdyby rynek chciał jednak powędrować na północ, musiałby przede wszystkim zanegować układ ABCD, pokazany przez nas wcześniej. To zaś w praktyce oznaczałoby skuteczne przełamanie oporu 1963-65.

W razie jego pokonania kolejna przeszkoda pojawiłaby się w rejonie 1970-71 (patrz początek tekstu), a potem –  oporu 1977-81, bo tam wypada kolejny układ ABCD (opisany przez zależność CD/AB = 1). Jakby tego było mało,  w okolicy ostatnich szczytów  z końca marca (poziom 1995), można zidentyfikować kolejną potencjalną formację ABCD o charakterze prospadkowym (opisaną tym razem przez zależność CD/AB =  127,2%).

Wniosek z tego płynie taki, że gdyby rynek piął się do góry (pewnie w stronę 2050-60), to co chwilę napotykałby na groźne przeszkody. Tak więc lekka przewaga ogólnego Niedźwiedziego nastawienia znajduje dodatkowe przesłanki w powyższej  analizie.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   

Nowość DLA ZAPRACOWANYCH! – dostajesz zawiadomienia mailem o tym, co się dzieje na FW20 i nie tylko, potem realizujesz transakcje w Mentoring & Trading Room-ie albo we własnym zakresie (opcja MAIL & PLAY).

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę, 20.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 we wtorek w zasadzie osiągnęły zakładane od kilku dni cele, do których dążyły Byki. Powstaje pytanie, czy to koniec ich rajdu.

Sytuacja nie jest jednoznaczna, choć Bykom niewątpliwie będzie trudno przekroczyć poziom 1970-71, gdzie oprócz zniesienia 78,6% ostatnich spadków (patrz wykres H4 poniżej), mamy też do czynienia z oporem równym maksimum czarnej dużej świecy dziennej z 5.kwietnia (patrz kolejny wykres D1).

Nie można jednak zupełnie wykluczyć, że rynek będzie próbował zaatakować szczyty w rejonie 1995 i zmierzać do 2050-60. Struktura fal, według mnie, niewystarczająco przekonuje bowiem do tego, że wcześniejszy ruch spadkowy (rozpoczęty 30. marca) miał charakter impulsu, a obecnie kształtuje się korekta.

Niemniej jednak wydaje się, że większe szanse mamy na próbę zatrzymania wzrostów właśnie w okolicy poziomu 1970. Warto jednak dodać, że we wtorek rynek wypełnił z nadwyżką zasięg formacji prowzrostowej 121 na H1 (ozn. pomarańczowe prostokąty poniżej), o której pisaliśmy wczoraj …

… jak również (bez 3 punktów) zasięg podwójnego dna (ozn. kolor żołty poniżej) i flagi prowzrostowej (ozn. kolor brązowy).

 

O tych formacjach też pisaliśmy w dniu wczorajszym. Teraz kurs jeszcze może być podniesiony do poziomu 1973 za pomocą małej flagi o pro-Byczym charakterze.

W razie spadków wydaje się, że kluczowym wsparciem może okazać się 1926-29, gdzie przebiega (na poziomie 1927) linia szyi zrealizowanej już praktycznie formacji podwójnego dna. Następna istotna przeszkoda to wsparcie 1885-90. W przypadku jego negacji kurs mógłby schodzić w okolice 1800 pkt, a nawet – styczniowych dołków (ok. 1650).

Jak radzili sobie we wtorek w Mentoring & Trading Room-ie prowadzonym przez autora  nasi czytelnicy? To nie był łatwy dzień. Szczególnie dla tych, którzy nie zdecydowali sie wejść na wzrosty zaraz po otwarciu, ale zagrali ostrożniej i czekali na przełamanie oporu 1956-58. Późniejsze pokonanie bariery podażowej 1963-65 nie było bowiem skuteczne i kursowi zabrakło 3 pkt do zaliczenia celu ruchu w okolicy 1970. To mogło spowodować zminimalizowanie zysków.  Możesz bezpłatnie dołączyć na próbę!  

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie.  Zobacz opinie uczestników.   

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek, 19.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w poniedziałek słabo się otworzyły i mocno zamknęły, co było charakterystyczne także dla innych rynków europejskich. Obecnie pojawiła się szansa dla Byków na ponowny atak rejonu oporu w okolicy poziomu 1952.

Można powiedzieć, że rynek zachował się zgodnie z wczorajszym wpisem, który zakładał, że popyt „w razie próby wybicia dołem z flagi prospadkowej, będzie się starał skutecznie bronić na równości korekt (ozn. pomarańczowe prostokąty poniżej) około poziomu 1912.” I faktycznie, na wykresie widać, że poranne wybicie dołem z flagi (ozn. kolor czarny) zostało zastopowane na dole drugiego  z prostokątów.

Nie dość na tym. Można powiedzieć, że  w tym rejonie został zaktywizowany popyt i tym samym doszło do uruchomienia formacji 121 o zasięgu ok. 1955 (czyli tuż nad poziomem 1952, gdzie ostatnio się zatrzymaliśmy, co było związane ze zlokalizowanym w tym miejscu zniesieniem 61,8% poprzednich spadków i z połową czarnej świecy dziennnej z 5. kwietnia).

Obecną sytuację można skwitować ponownie odwołując się do wczorajszego wpisu, a konkretnie do stwierdzenia, że ” podwójne dno może zostać wzmocnione formacją małej flagi prowzrostowej (ozn. kolor brązowy)”.

Co ciekawe, zasięg tej flagi pokrywa się obecnie  z zasięgiem podwójnego dna i wynosi 1970.

Warto zuważyć, ze Niedźwiedzie z kolei mogą liczyć na małą formację ABCD z punktem zwrotnym  w rejonie lokalnego oporu 1944-45. Gdyby kurs zaczął spadać, to problemem dla Byków byłoby zejście poniżej poniedziałkowych dołków (1910) i zanegowanie tym samym układu 121 na H1.

To oznaczałoby w praktyce możliwość zejścia do dołków na wsparciu 1885-90. Niemniej jednak, bardziej prawdopodobne są obecnie dalsze działania „zaczepne” Byków.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   

Nowość DLA ZAPRACOWANYCH! – dostajesz zawiadomienia mailem o tym, co się dzieje na FW20 i nie tylko, potem realizujesz transakcje w Mentoring & Trading Room-ie albo we własnym zakresie (opcja MAIL & PLAY).

Kontrakty terminowe na WIG20 na poniedziałek, 18.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w piątek –  po uprzednim, czwartkowym zatrzymaniu mozolnych wzrostów – próbowały rozwinąć ruch w przeciwnym kierunku. Na sam koniec sesji doszło jednak do odbicia.

Obecnie, wydaje się, że z jednej strony jesteśmy bliscy storpedowania przez Niedźwiedzie próby realizacji podwójnego dna z zasiegiem ok. 1970 pkt. Zamiast tego mogłoby dojść do wybicia dołem z prospadkowej flagi (ozn. kolor czarny), która byłaby w stanie sprowadzić kurs w rejon wsparcia 1860-64.

Z drugiej jednak strony, Byki ciągle liczą na to, że podwójne dno może zostać wzmocnione formacją małej flagi prowzrostowej (ozn. kolor brązowy na pierwszym z wykresów) o zasięgu  w okolicy oporu 1977-81. Ponadto, popyt może zakładać, że w razie próby wybicia dołem z flgi prospadkowej, będzie się starał skutecznie bronić na równości korekt (ozn. pomarańczowe prostokąty poniżej) około poziomu 1912.

Przypominam jednocześnie, że w czwartek, zgodnie z naszym środowym wpisem, doszło do zatrzymania zwyżek dokładnie na poziomie 1952. Zdecydowały o tym: „zniesienie Fibonacciego 61,8% ostatnich spadków oraz połowa wysokości mocnej czarnej świecy dziennej z 5.kwietnia”.

Owa świeca dzienna jest pokazana na wykresie poniżej. Jej wysokość została na nim równo podzielona za pomocą czerwonych poziomych odcinków.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   

Nowość DLA ZAPRACOWANYCH! – dostajesz zawiadomienia mailem o tym, co się dzieje na FW20 i nie tylko, potem realizujesz transakcje w Mentoring & Trading Room-ie albo we własnym zakresie (opcja MAIL & PLAY).