Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek, 21.04.2016

Kontrakty terminowe na WIG20 w środę po raz kolejny zaatakowały ostatnie maksima i przedłużyły gasnące wcześniej nadzieje Byków na kontynuację wzrostów. Sytuacja jest jednak niejednoznaczna, a Niedźwiedzie ciągle wydają się mieć w zanadrzu przeważające argumenty prospadkowe.

Kurs – po uprzednim wybiciu się dołem z klina wzrostowego na D1 –  zatrzymał się w dość istotnym rejonie oporu, o którego specyfice wielokrotnie pisaliśmy. Składają się nań  górne ekstremum (1970) silnej czarnej świecy dziennej z 5. kwietnia oraz zniesienie Fibo 78,6% (1971) spadków rozpoczętych 30.marca.

W środę, można powiedzieć, tworzyła się intradayowa flaga prowzrostowa (ozn. linie pogrubione w kolorze brązowym na wykresie poniżej) o zasięgu wypadającym w rejonie lokalnego oporu 1977-81.

Kiedy spojrzy się na interwał godzinowy, rzuca się w oczy z jednej strony ciąg pro-Byczych układów (zrealizowany już 121 i flaga ). Z drugiej strony widać formację ABCD o przeciwnym charakterze, której minimalny zasięg umiejscowiony jest w rejonie wsparcia 1915-16.

Generalnie wydaje się, że kluczowe dla ewentualnych mocniejszych spadków byłoby przełamanie wsparć 1926-29 (tam występuje linia szyi wypełnionej już formacji podwójnego dna) i 1885-90 (minima tejże formacji podwójnego dna). Owe potencjalne  zniżki mogłyby nas zaprowadzić  w rejon poziomu 1800,  a nawet – styczniowych dołków (ok. 1650).

Gdyby rynek chciał jednak powędrować na północ, musiałby przede wszystkim zanegować układ ABCD, pokazany przez nas wcześniej. To zaś w praktyce oznaczałoby skuteczne przełamanie oporu 1963-65.

W razie jego pokonania kolejna przeszkoda pojawiłaby się w rejonie 1970-71 (patrz początek tekstu), a potem –  oporu 1977-81, bo tam wypada kolejny układ ABCD (opisany przez zależność CD/AB = 1). Jakby tego było mało,  w okolicy ostatnich szczytów  z końca marca (poziom 1995), można zidentyfikować kolejną potencjalną formację ABCD o charakterze prospadkowym (opisaną tym razem przez zależność CD/AB =  127,2%).

Wniosek z tego płynie taki, że gdyby rynek piął się do góry (pewnie w stronę 2050-60), to co chwilę napotykałby na groźne przeszkody. Tak więc lekka przewaga ogólnego Niedźwiedziego nastawienia znajduje dodatkowe przesłanki w powyższej  analizie.

(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)

Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę!    Zobacz opinie uczestników.   

Nowość DLA ZAPRACOWANYCH! – dostajesz zawiadomienia mailem o tym, co się dzieje na FW20 i nie tylko, potem realizujesz transakcje w Mentoring & Trading Room-ie albo we własnym zakresie (opcja MAIL & PLAY).

Kategorie: Giełda i Forex, Pieniądze i Biznes | Tagi:

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.