Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Wczorajszy nasz plan jednym dał zarobić ok. 10 pkt, a drugim – zachować kapitał w nienaruszonym stanie, co często bywa rzeczą najważniejszą. Szczególnie, gdy rynek się konsoliduje, „zastanawia”, w jakim kierunku pójść. A z taką sytuacją niewątpliwie mieliśmy dzisiaj do czynienia.
Sesja na początku przebiegała między strefą 2475-76, która była tylko nieznacznie naruszona w dół (do poziomu 2472) a poziomem 2485, który nabrał charakteru lokalnego, intradayowego oporu. Jedna z naszych wczorajszych sugestii dotyczących otworzenia pozycji krótkich brzmiała tak: „Jeśłi kurs otworzy się między strefą 2500-02 a 2475-76 i utworzy świecę intradayową prospadkową i/ lub mini setup o takim charakterze, najlepiej jak najbliżej pierwszej z tych stref, to warto rozważyć shorty z TP w rejonie 2454-57, albo przynajmniej 2464-67.”
Dlaczego warto było – jeśli ktoś zdecydował się wejść na krótko – zamknąć pozycję w rejonie denka utworzonego na samym początku sesji (2472) i skasować wspomniane 10 pkt? Odpowiedź była zawarta w naszym pierwszym dzisieszym komentarzu śródsesyjnym: „.jeśli ktoś uznał, że ukształtowanie się spadającej gwiazdy na M15, dotykającej górnym cieniem 2486, spełnia z punktu widzenia jego strategii odnośnie szerokości SL, warunki do wejścia, to mógł dotychczas liczyć na ścięcie zysku ok. 10-punktowego. Trzeba przy tym zauważyć, że spadajaca gwiazda była w pewnym sensie „neutralizowana” przez wcześniejszy młotek, stąd obrona denka wydawała się logiczna.”
(tu posłużymy się też wykresem z wpisu intradayowego)
I jeszcze pokażmy – dla nakreślenia pełni obrazu – przebieg całej sesji, naznaczonej, jak już mówiliśmy, trendem bocznym.
Postawmy teraz tradycyjne pytanie, co dalej?
Jeśli chodzi o analizę, to ze względu na przebieg dzisiejszych notowań, ogromna większość jej ustaleń i hipotez pozostaje w mocy.
Warto więc do nich na pewno jeszcze sięgnąć: Kontrakty na WIG20. PLAN TRANSAKCJI NA JUTRO, 13.02.2014, czwartek.
Czy jest z kolei coś, co należałoby na pewno dodać do tych analitycznych rozważań? Myślę, że istotny może byc wątek, który się pojawił w drugim z dzisiejszych wpisów sródsesyjnych:
Dylemat związany z falami Elliotta?
„Natomiast, warto chwilę poświęcić szerszemu aspektowi kursu kontraktów, dotyczącemu fal Elliotta. Oto jedna z interpretacji fal na H1.
Gdyby tak się sprawy miały, to należałoby się spodziewać odwrotu na południe po zakończeniu całego, dużego 5-falowego impulsu. Jest przynajmniej jeden dylemat. Ale czy na pewno?
Otóż, przy takim podziale fal, jak zaprezentowany wyżej, fala trzecia, oznaczona jako III, jest najkrótsza, a to – wbrew regułom.
Można co prawda w drobny sposób skorygować tę interpretację, tak żeby było ok, ale wg mojej opinii, jest to trochę naciągane. Choć może najbardziej naturalne dla oka.
Zaprezentuję to drugie rozwiązanie na wyższym interwale, H4.
Będąc bardzo precyzyjnym, należałoby dodać, że koniec fali III też został tu trochę przeniesiony.
Dylemat staje się większy, gdy z perspektywy interwału H4 (i stąd też pomysł jego zaprezentowania) spojrzymy na falę piątą (ozn. V). Teraz wydaje się, że ona może wymagać jeszcze jednego impulsu w górę. Ale wtedy powraca kwestia zbytniej krótkości fali III. Itd.
No właśnie… Myślę, że trzeba sie w tej sytuacji wstrzymać z wnioskami.”
Plan A – spadkowy.
Jeśłi kurs otworzy się między strefą 2500-02 a 2475-76 i utworzy świecę intradayową prospadkową i/ lub mini setup o takim charakterze, najlepiej jak najbliżej pierwszej z tych stref, to warto rozważyć shorty z TP w rejonie 2454-57, albo przynajmniej 2464-67. Przy ustalaniu TP należy wziąć pod uwagę dzienny ATR, który wynosi ok. 40 pkt.
Jeśli kurs otworzy się poniżej 2475-76, albo szybko przedostanie się poniżej tego poziomu, to szukamy świecy prospadkowej lub innego powtwierdzenia w tym rejonie i ustanawiamy cel na poziomach 2454-57.
Plan B – wzrostowy.
Jeśli kontrakty przebiją skutecznie strefę 250-02 i utworzą intradayową prowzrostową świecę i/ lub mini setup o takim charakterze, to warto bardzo ostrożnie zaangazować się w longi. Zasięg lokalny wzrostów to – tak jak mówiliśmy wyżej – 2560.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CDF (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.