NOWY WYMIAR BLOGA! Teraz piszemy też o tym, czy i ile rzeczywiście zarobili nasi czytelnicy w oparciu o nasze Plany transakcyjne. Te realne transakcje odbywają się codziennie w webinarowym Mentoring&Trading Room-ie. Zobacz opinie uczestników. Prowadzi go autor bloga. Możesz dołączyć na próbę!
To nie był dzień do zarabiania. W piątek konsolidacja o mniejszej niż 20 pkt zmienności trwała nieprzerwanie cały dzień.
W Mentoring & Trading Room-ie nasi czytelnicy próbowali wykorzystać ważne dane amerykańskie (pierwsza aproksymacja PKB) do zarobienia na wzrostach, ale nawet zaraz po ich ogłoszeniu nie doszło do poważniejszych ruchów.
W odniesieniu do najbliższej rynkowej przyszłości w zasadzie można by w dużym stopniu powtórzyć to, co pisaliśmy ostatnio.
Przypomnimy zatem podstawowe tezy analiz z końcówki ubiegłego tygodnia.
„No cóż, mimo powodów do zmartwień dla orędowników przewagi popytu (Grecja, Donbas, [ … ] dalsze sankcje), z punktu widzenia wykresu w kompresji godzinowej, rynek pozostaje – nie bez trudu – w trendzie wzrostowym.”
„Teraz, wydaje się, że zaistniała wreszcie szansa na ruch w stronę 2363-71, o czym pisaliśmy w ostatnich dniach bardzo konsekwentnie.”
„Jeśli zaś pójdziemy w górę, [ … ] to powinniśmy dotrzeć przynajmnej do 2363-71, a być może nawet zbliżyć się do 2384-89.
Tam powinna się rozegrać, przy takim scenariuszu, decydująca bitwa o to, czy rynek zrealizuje zasięg minimalny pokazanej niżej formacji ABCD (punkt C- okolice 2484), czy też zacznie spadać „w imię” zachowania trendu spadkowego na D1.”
Na powyższym wykresie warto też przyjrzeć się próbie kreślenia przez rynek formacji diamentu (zaznaczonej liniami w kolorze fioletowym), która mogłaby stanowić argument dla Niedxwiedzi.
Moglibyśmy bowiem wyobrazić sobie, że diament będzie składową potencjalnej prospadkowej formacji chorągiewki.
Skąd biorą się z kolei nadzieje Byków na dalsze zwyżki (abstrahując na chwilę od formacji ABCD na D1)?
„Przypominam, że wiązaliśmy wypełnienie tego zasięgu (2363-71 – przyp. wł.)przez rynek z jednej strony z ewentualnym dotarciem do podstawy masztu dużej flagi prospadkowej na H1, wybitej w przeciwnym do oczekiwanego kierunku …
… oraz z dążeniem rynku do równości korekt na H4/D1.”
„Dotarciu w wymienione wyżej rejony cenowe (2363-71) powinna sprzyjać prowzrostowa flaga na M30 z zasięgiem 2373.
Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że można spróbować założyć, że podstawa masztu tej flagi znajduje się niżej – na poziomie 2248 (wg kwotowania FPL20).
Wtedy, niejako automatycznie, zasięg też się wydłuży i będzie sięgał poziomu 2393. Taki zaś ruch rodziłby już poważnejsze konsekwencje z punktu widzenia średnioterminowej sytuacji na rynku. Byłby bowiem przymiarką do zmiany trendu na wzrostowy na wykresie dziennym.”
„Wsparciem dla konceptu wzrostowego jest również układ świec tygodniowych [ … ].” Poniżej zaznaczyliśmy też te fragmenty wykresu na W1, które zgodnie z analizą fraktalną – w uproszczeniu: porównującą podobne, „seryjnie” kreślone przez rynek, układy falowe – wskazują na możliwość dotarcia kursu do okolic 2483.
To ostatnie zaś byłoby spójne z zasięgiem formacji ABCD na D1, o którym pisaliśmy na wstępie.
Plan A – wzrostowy.
Jeśli rynek przełamie skutecznie zaporę podażową 2353-56 w trakcie sesji, albo otworzy się powyżej niej, można spróbować grać w stronę ok. 2363.
Jeśli 2363 uległoby naporowi popytu, następny cel to opory: 2368-71, ewentualnie: 2384-89 i ok. 2393.
Plan B – spadkowy.
Jeśli kurs kontraktów pokona skutecznie wsparcie 2338-39 w trakcie sesji, albo otworzy się poniżej niej, to można szukać shortów z celem 2299-2305, z uwzględnieniem „przystanków”: 2328-31, ok.2320, 2312-16.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.