Zagłosuj tutaj (po wejściu na stronę głosowania rozwiń zakładkę „Wybierz swój typ”. Tam znajdziesz na liście nominowanych blog Miłosza Fryckowskiego)
Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW2020*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
UWAGA! W okresie obniżonej zmienności na kontraktach nasz cykl wpisów „Kontrakty na WIG20. Codzienne plany transakcyjne.” będzie się ukazywać w następującym układzie terminowym: niedziele i środy – plany główne, a w poniedziałki, wtorki i czwartki – suplementy do tych planów.
Piątkowa sesja wydawała się być przygotowaniem do kontynuacji spadków, gdyż tworzyła przez cały czas prospadkową flagę. Nawet wzmożenie akcji popytu w wyniku danych amerykańskich (z taką mozliwością się liczyliśmy pisząc czwartkowy komentarz) nie spowodowało tak naprawdę diametralnej zmiany nastawienia rynku. Kurs utrzymał się w obrębie tej prospadkowej formacji.
Zasięg obecny flagi sięga poziomu 2414, a przy drobnej modyfikacji masztu – 2411.
Pamiętajmy też, że skoro o flagach mowa, to cały czas jest „w grze” flaga na wykresie godzinowym o zasięgu ok. 2370, o której juz kilka razy wspominaliśmy.
Jeżeli chodzi interwał H4, to pozwolę sobie przypomnieć o opinii z naszego Planu głównego z ostatniej środy: „Mozliwość spadków wynika też z faktu, że gdyby przyjąć, że wczoraj nastąpiło wybicie górą z trójkąta na H4 [ … ] to rynek ma zwykle skłonność do powrotu w okolice wybicia.”
I rzeczywiście, oprócz tej samej de facto flagi, co na H1, można też zobaczyć inny obiekt na wykresie poniżej. Właśnie trójkąt, z którego nastąpiło wybicie, potem powrót do niego, a teraz może dojść do co najmniej próby powrotu do maksimum ruchu wybiciowego (2464).
Dlaczego jesteśmy ostrożni i wramach tej koncepcji mówimy na razie tylko o powrocie do maksimum wybiciowego, a nie do pełnej realizacji zasięgu wybicia z dużego trójkąta (ok. 2479, czyli tuż pod oporem 2480-83)?
Otóż, musimy się liczyć z negatywnym dla Byków oddziaływaniem układu świec na wykresie dziennym. O formacji gwiazdy wieczornej na D1 też już tu wspominaliśmy.
Oczywiście, można sobie wyobrazić krótkotrwałe naruszenie oporu 2464-67 i dokończenie zasięgu trójkąta, po czym powrót poniżej w/w oporu w ramach jednej sesji, tak aby układ gwiazdy wieczornej nie został zanegowany za pomocą korpusu kolejnej dziennej świecy.
Trzeba jednak jednocześnie zdawać sobie sprawę, że takie podejście Byków w okolice 2464-67 i ponowny odwrót w tym miejscu, bez żadnego naruszenia, ładnie wkomponowałby się w koncepcję prospadkowej formacji harmonicznej XABCD (dla jednych to Nietoperz, dla innych formacja Leonardo).
Wcześniej nie pisaliśmy o tej formacji, gdyz pierwotnie wydawało się, że odcinek CD jest nieadekwatnie rozbudowany w stosunku do AB. Trzeba jednak w tym miejcu wspomnieć, że tak się nieraz zdarza, iż CD stanowi wręcz oddzielny obiekt typu XABCD.
Zasięg minimalny spadków wynikający z pokazanej na powyższym wykresie formacji to okolice 2400. (Pamiętajmy o wsparciu w tym rejonie: 2403-06).
Trzeba jeszcze dodać, że skoro mówimy o formacjach harmonicznych, to możemy znaleźć taką, która sugerowałaby spadki już z poziomu 2451-53, do którego doszliśmy po danych z USA w piątek.
Mówimy tu o pewnej odmianie formacji 121. Jej zasięg minimalny wynosi ok. 2419 (Tu pamiętajmy z kolei o wsparciu 2418-20 w tym rejonie.)
W tym miejscu warto też zauważyć, że tę ostatnią koncepcję (121) wspiera silna formacja świecowa na H1 (widoczna na powyższym wykresie) w postaci objęcia bessy. Drugim aspektem świecowym istotnym dla tego scenariusza jest opór w okolicy 2446,wynikający z połowy czarnego marubosu na H4 (trzeci dzisiejszy wykres).
Plan A – spadkowy.
Jeśłi kurs otworzy się poniżej 2440-43 lub rynek skutecznie od góry przełamie ten poziom, a potem wystąpi potwierdzenie prospadkowe za pomocą świecy intradayowej (lub mini setupu), to wziąłbym pod uwagę grę na krótko z celem 2429-32 i 2418-20.
Gdyby i to ostatnie wsparcie zostało skutecznie przełamane, to rozważyłbym następujący cel dalszych spadków: 2403-06.
Gdyby zaś doszło do przyspieszenia zniżek i realizacji zasięgu flagi na H1, kolejnymi celami byłyby: 2392-94, 2385-88, 2375-77, ok. 2370.
Plan B – wzrostowy.
Jeśłi kurs otworzy się powyżej 2451-53 lub rynek skutecznie od dołu przełamie ten poziom, to rozważyłbym jako cel potencjalnych wzrostów: 2464-67 i ewentualnie (raczej – jeśli w ogóle – to w wyniku krótkotrwałego wybicia kursu) 2478-83.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW2020). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW2020. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW2020 jest poziom 2401 pkt.