Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Dzisiejsza sesja na samym początku dawała przez chwilę szansę Bykom na realizację intradayowej formacji odwróconej głowy z ramionami, o której pisaliśmy szerzej w dniu wczorajszym.
Rynek jednak szybko zrejterował i zaczął się osuwać do istotnego wsparcia 2432-33 (wg kwotowania FPL20).
Tam przez wiekszość czasu toczyła się niezbyt agresywna walka o utrzymanie tego wsparcia.
W końcu pod koniec sesji, po godzinie 16.00, częściowo pod wpływem danych makro z USA, wsparcie to nie wytrzymało naporu podaży i kurs zszedł w rejony 2426-28.
Jak widać, nie mówimy tu o jakiś głębokich ruchach. Wręcz przeciwnie, raczej o kosmetycznych.
Niemniej jednak, zejście poniżej tej istotnej strefy wsparcia może zaowocować jutro dalszymi spadkami.
Tym bardziej, że z perspektywy wykresu samego indeksu – WIG20, mieliśmy dziś do czynienia z powrotem do wybitej wczoraj flagi i wręcz – co gorsza -ponownym zagłębieniem się w jej obszar. To zaś nie może dobrze wróżyć Bykom.
Patrząc na sytuację z perspektywy fal Elliotta, można zaryzykować twierdzenie, że rozwija się korekta, w ramach której po dwóch falach ABC, składających się z 3 podfal, obecnie może mieć miejsce spadek w ramach 5 podfal. Całą strukturę można by wtedy opisać schematem falowym: 3-3-5, wpisanym w koncepcję tzw. korekty nieregularnej.
Taka struktura zaś też by wróżyła przynajmniej chwilową kontynuację spadków.
Patrząc na rynek z szerszej perspektywy, wykresu dziennego, taka sytuacja znajduje uzasadnienie w świetle układu świecowego, który dziś się zarysował.
To, co może działać na rzecz Byków, to prowzrostowa, intradayowa formacja harmoniczna ABCD, oparta na zależności AB = CD.
Jednak w świetle naszych rozważań koncepcje spadkowe wydają się być wszechstronniej umotywowane, a przełamanie formacji ABCD mogłoby wręcz działać na zdynamizowanie i pogłębienie potencjalnych spadków.
Plan A – spadkowy.
Jeśłi kontrakty otworzą się w miejscu zbliżonym do dzisiejszego zamknięcia (2426-31), to warto poczekać na utworzenie się prospadkowego potwierdzenia świecowego bądź mini setupowego i zagrać krótkie pozycje z pierwszym celem ok. 2420 i ewentualnie drugim 2409-12.
Plan B – wzrostowy.
Jeśli kontrakt otworzy się powyżej 2432-33 lub się tam znajdzie w trakcie sesji po skutecznym przełamaniu tejże strefy, to można ostrożnie zagrać pozycje długie z pierwszym celem 2441-42 i ewentualnie drugim – przy silnym rynku – ok. 2460.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.