Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Wczorajszy nasz plan na dzisiejszą sesję, który – oprócz innych swoich aspektów – podkreślał wagę dwóch przedziałów cenowych: 2468-70 i 2460-61, okazał się bardzo wiarygodny. Część z Państwa mogła mieć wątpliwości w tej materii, płynące z faktu, iż te strefy cenowe są umiejcowione stosunkowo blisko siebie, więc można było się spodziewać, że tylko jedna z nich – ta dłużej pełniąca istotną rolę , czyli 2468-70 – będzie rzeczywiście bronić się w razie naporu sił rynkowych.
Okazało się jednak, że mieliśmy rację w 100%. Otóz, kurs przez ponad 6 godzin (!!!) poruszał się miedzy tymi strefami. Zaiste, rekordowy to czas, szczególnie, gdy uświadomimy sobie, że zmienność ostatnio zaczęła się odbudowywać.
Tego typu konsolidacje – szczególnie takie z lekką tendencją kierunkową, kontrującą spodziewany kierunek dalszego ruchu wynikający z charakteru formacji harmonicznej (czyli w tym wypadku lekka tendencja spadkowa konsolidacji kontrująca spodziewany wzrost waloru wynikający z charakteru prowzrostowego formacji ABCD) – często kończą sie zanegowaniem formacji harmonicznej (tu ABCD).
Pod koniec sesji taki proces – wydaje się – zaczął mieć miejsce. Kurs przebił w końcu w dół strefę 2460-61, wyznaczającą kluczowy (tzw. zwrotny) punkt D formacji ABCD.
Zasięg ruchu spadkowego na tym etapie prawdopodobnie wynikał z zasięgu intradayowej formacji 121, o której wczoraj też wspominaliśmy.Wynosił on jedynie ok. 2455.
Co dalej?
Na razie kurs zachowuje się dość standardowo. Po przebiciu w dół wsparcia w punkcie D (2460-61) zrealizował zasięg formacji 121, po czym wrócił do oporu (zasada zmiany biegunów) 2460-61.
Na samym zamknięciu sesji jednak – optymistycznie dla Byków – kurs podskoczył do 2470 (wg kwotowania FW20; ekwiwalent dal FPL20 to 2469).
W tym miejscu warto wspomnieć, że futures na DAX – juz po zamknięciu polskiej sesji – zeszły poniżej bardzo istotnego poziomu wsparcia.
Nie wykluczałbym więc, że mimo tej optymistycznej polskiej końcówki, otwarcie będzie jednak gorsze, co może w praktyce oznaczać realizację rgr (zaznaczonego na żółto trzy wykresy powyżej) .Zasięg rgr to 2437.
Nasz dylemat z kilku ostatnich dni wydaje się obecnie jescze bardziej być rozstrzygnięty. Otóz, wczoraj pytając o to, czy rynek kreśli korektę głebszą, czy płytszą (podrzędną w stosuku do tej pierwszej), odpowiadaliśmy, że coraz więcej wskazuje, że tą pierwszą.
Dziś się to potwierdziło. Ponownie w tym kontekście możemy zerknąć na porównanie korekt na H1.
Patrząc jeszcze z perspektywy wyższych interwałów na wykresie polskich kontraktów na WIG20, można zauważyć :
– po pierwsze, że poziom docelowy korekty – biorąc pod uwage potencjalną jej równość z poprzednią – sytuuje się na poziomie ok. 2431.
– po drugie, na interwale D1, widać, ze jeśłi rynek po wybiciu trójkąta w górę, wraca doń na zasadzie standardowego ruchu powrotnego, to można się spodziewać zejścia kursu przynajmniej do poziomu ok. 2445.
Jeśli zerknie się na najniższy, najbardziej precyzyjny do mierzenia poziomów, interwał , czyli M1, to ten wyżej wspomniany poziom 2445 jest łatwiejszy do ustalenia..
Plan A – spadkowy.
Jeśli kurs kontraktów na otwarciu lub w trakcie sesji przełamie w dół 2460-61, to można próbowac shortów z celem ok. 2431-37.
W trakcie ewentualnego ruchu spadkowego warto zwrócić szczególną uwagę na wsparcie 2442-45.(oprócz górnego ograniczenia trójkąta na D1, zniesienie wewnętrzne Fibo 61.8% oraz ekspansja 161.8%).
Plan B – wzrostowy.
Jeśli kurs kontaraktów utrzyma się powyżej 2460-61 i przełamie skutecznie – na otawrciu bądź już w trakcie sesji – strefę oporu 2468-70, to można ostrożnie spróbować zagrać pozycje długie z celem ok. 2489.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.