Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Kolejny raz w tym tygodniu zarobili gracze (i to od kilkunastu do ponad 20 punktów), którzy podjęli – w zgodzie z bardziej ryzykowną częścią naszego wczorajszego Planu – grę na korekcyjne spadki (cały czas takie mamy założenie co do obecnej fazy rynkowych wydarzeń).
Pisaliśmy wczoraj, szukając dna korekty: „Tak więc – podsumowując – w strefie cenowej 2429-36 mamy kilka ważnych wsparć. Dopiero, gdyby one nie wytrzymały naporu podaży, jasna perspektywa wzrostów zostałaby po raz pierwszy od kilku dni częściowo zasłonięta.”
Dziś te wsparcia trzeszczały, a zamknięcie sesji miało miejsce poniżej nich (2424 wg kwotowania FW20; ekwiwalentem na FPL20 jest tu poziom o 1pkt niższy).
Kurs z perspektywy jednych obserwatorów zaczął kreślić formację głowy z ramionami. Jednocześnie jednak rynek doszedł do ważnej ekspansji 100%(poziom 2426) i jeśłi tam popyt się obroni, to okaże się, że mamy jedynie do czynienia z korektą prostą ABCD, która poprzedza kolejną falę wzrostów.
Te dwie opcje przedstawiamy poniżej.
Zasięg formacji rgr to 2410, czyli nota bene bardzo istotne kolejne wsparcie, które jest wzmocnione przez lukę hossy z ostatniego czwartku.
Z punktu widzenia kluczowej dla ostatnich wzrostów formacji flagi na interwale dziennym, obecna korekta jest powrotem do wybitego wcześniej, ładnym białym korpusem, jej górnego ograniczenia (de facto dzisiaj doszło do lekkiego kilkupunktowego naruszenia tego ograniczenia przed końcem sesji i na jej zamknięciu).
Warto jescze rzucić okiem na flagę intradayową na M30/ H1, o której pisaliśmy wczoraj. Na początku dzisejszej sesji doszło do nieudanego wybicia z niej.
Późniejsze dalsze spadki zaowocowały z kolei wybiciem w dół z kanału wzrostowego na tym samym interwale, który to kanał wcześniej parę razy się skutecznie bronił. To dodatkowy niekorzystny aspekt sytuacji dla Byków. Inny to taki, że struktura ABCD, o której piszemy wyżej, niekoniecznie musi za taką być uznana, gdyż tak naprawdę strefa, w której występuje równość fal AB i CD, nie jest silnym wsparciem.
Plan A – wzrostowy.
Jeśłi poziom 2422 (ekspansja 113%) -26 zostanie obroniony, a potem dojdzie do skutecznego powrotu kursu powyżej 2432 (przypominamy, że poziom 2432 to wsparcie < obecnie opór na zasadzie zmiany biegunów > wynikające z połowy dużego białego korpusu na D1, który wybił flagę na tym interwale), to można – po odpowiednim potwierdzeniu świecowym bądź mini setupowym – zagrać longi z celem pierwszym: 2451 i ewentualnie – przy silnym rynku – drugim: 2468-70.
Plan B – spadkowy.
Jesli strefa 2422-26 zostanie skutecznie pokonana, to można ostrożnie spróbować shortów z celem ok. 2410.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.