Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Mimo tego, że dzisiejsza sesja była bardzo „płaska” (rozpiętość cen wyniosła jedynie 15 pkt), to nasz wczorajszy Plan wzrostowy dał szansę zysku niespełna 10-punktowego. Dzisiejszy dołek na 2393 (wg kwotowań FPL20, czyli 2394 na FW20) przyniósł bowiem z sobą korzystny układ świec dołkowych na M15 i można było – zgodnie z naszymi wczorajszymi zaleceniami – „rozważyć longi z celem pierwszym 2403-09”.
Kurs faktycznie zawędrował do 2408, ale na więcej Byków nie było dzisiaj stać
Na powyższym wykresie widać, że nasza wczorajsza diagnoza, iż „Wydaje się, że mamy do czynienia intradayowo z tworzeniem się flagi prowzrostowej, która zapewni kursowi kontynuację ruchu w górę.” sprawdziła się na razie o tyle, że flaga po pewnej modyfikacji swego kształtu wybiła się w górę, ale potem doszło do dalszej konsolidacji kursu, nie zaś – do dynamicznego ruchu w górę. Przynajmniej na razie.
Z kolei nasza wczorajsza konstatacja, że „Na interwale godzinowym (H1) rysuje się … dość klarowna sytuacja, z formacją typu odwróconej głowy z ramionami, i z zasięgiem na poziomie ok. 2438.” jest ciągle zasadna. Można ją uzupełnić o stwierdzenie, że po wybiciu linii szyi formacji tworzy się chorągiewka, czyli formacja kontynuacji.(na wykresie poniżej zaznaczona cienką fioletową linią).
Z punktu widzenia oglądu sytuacji na jeszcze wyższym interwale, H4, można mówić z kolei raczej o formacji podwójnego dna niż -rgr. Formacja przygotowuje sie do wybicia tworząc bazę. Jej zasięg to 2442.
Uściślając, tak wygląda sytuacja na interwale H4 widziana przez pryzmat formacji klasycznych. Analizując rynek harmonicznie widzimy prowzrostwą silną formację ABCD (z silną zależnością falową AB=CD), zaznaczoną poniżej czerwonymi strzałkami oraz w tle formację XABCD Gartleya (zaznaczoną zielonymi trójkątami), która po początkowym, wstępnym zanegowaniu, obecnie też moze oddziaływać na rynek prowzrostowo.
Zasięg minimalny formacji ABCD wynosi w punkcie C 2458.
Tu warto zauważyć, ze to, co dla zwolenników klasycznej analizy technicznej będzie podwójnym dnem, dla „harmoników” będzie podwójnym testem formacji ABCD. Takie testy są nota bene dość powszechne na rynkach akcyjnych i indeksowych.
Obojętnie którą wersję wydarzeń przyjmiemy (harmoniczną czy klasyczną), to nie ulega wątpliwości, że zrealizowanie wzrostowego scenariusza, powiązanego zarówno z jedną, jak i drugą interpretacją, może doprowadzić do wybicia dużej flagi na D1/ H4 z zasięgiem – bagatela! – ok. 2530 pkt.
Plan A – wzrostowy.
Jeśli kontrakty otworzą się powyżej 2403-09 lub przełamią skutecznie tę strefę w czasie sesji, można rozważyć longi z pierwszym celem 2418-21, drugim 2440-46 i ewentualnie – przy silnym rynku – trzecim: 2458-63.
Plan B – spadkowy.
Jeśłi kontrakty otworzą się poniżej strefy 2390-94 lub przełamią ją skutecznie w trakcie sesji, po czym utworzą potwierdzenie świecowe lub mini setupowe spadków w okolicy tej strefy (najlepiej przynajmniej na interwale M15), to można ostrożnie przymierzyć się do shortów z pierwszym celem: 2375-78 i drugim: 2364-66.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.