Kontrakty terminowe na WIG20 w środę po cofnięciu się do istotnego wsparcia w rejonie 1870 ruszyły na podbój 1900, ale zatrzymały się parę punktów przed tym poziomem. Potem zostały zepchnięte ponownie do okolic 1870, żeby w pocie czoła na koniec sesji jeszcze raz zacząć wędrować na północ.
Środowa sesja nie była porywająca, bo sporą część jej czasu zabrało budowanie „w mozole i trudzie” formacji spodko-podobnej na interwałach typowo intradayowych. Następnie doszło do przyśpieszenia ruchu, jak to przy tego typu setupach bywa. W końcu jednak dość mocna kontra Niedźwiedzi zagrodziła drogę popytowi do równego poziomu – 1900.
Nadal pozostały w mocy tezy umieszczone w naszych ostatnich tekstach, dotyczące bardziej dalekosiężnych planów Byków. Przypomnijmy ich kwintesencję: „Jest jednak duża szansa, że kurs będzie zmierzał wyżej – najpierw w stronę 1900+, gdzie Niedźwiedzie będą się bronić za pomocą formacji prospadkowej ABCD – a potem być może do ok. 1950, gdzie mamy zasięg wynikający z odłożenia w górę szerokości konsolidacji z ostatnich miesięcy. Tam występuje też zależność 113% między ostatnimi wzrostami a tymi, post-Brexitowymi.”
W tym miejscu dopowiem, iż pierwsza koncepcja formacji prospadkowej ABCD z punktem zwrotnym (D) na rynku w okolicy 1900-16 jest oparta na zależności CD/AB = 100%, druga zaś – zbudowana na zależności CD/AB =113%, ma swój potencjalny punkt zwrotny w rejonie cenowym 1943-50.
Warto też przypomnieć hipotezę sięgającą jeszcze dalej, a mówiącą, że gdyby kurs zdołał pokonać okolicę cenową 1950 pkt, to moglibyśmy zmierzać nawet do 2050-80, gdzie występuje wieloletnia bariera popytowo-podażowa oraz zależność 161,8% między ruchami wzrostowymi – obecnym i post-Brexitowym. To cel, do którego mógłby w naturalny sposób zmierzać kurs po poradzeniu sobie z zależnościami 100% i 113%, o których była mowa wyżej.
Blog Miłosza Fryckowskiego został wytypowany do konkursu FxCuffs na Bloga Roku. Jeśli artykuły autora pomagają Ci w inwestowaniu, poświęć chwilę i zagłosuj proszę tutaj.
(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20 z platformy bossafx. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)