Nasi czytelnicy w Mentoring & Trading Room-ie nie mieli dziś okazji do zarobienia na kontraktach na WIG20, ale nie odnieśłi również strat, co warto też od czasu do czasu w takich sytuacjach podkreślać. Cały czas bowiem głównym naszym zadaniem pozostaje skuteczna ochrona kapitału, choć dość częste kilkunastopunktowe zdobycze są oczywiście powodem do „chwały” :).
Dzisiejsza sesja – do czego juz ostatnio się przyzwyczailiśmy – miała małą zmienność (10 pkt), ale nie zaskoczyła też nas specjalnie w żaden sposób.
Wybicie z piątkowej konsolidacji nastąpiło górą już na samym otwarciu. Jednocześnie doszło do przetestowania oporu 2360-63. Rynek cofnął się później do górnego ograniczenia wybitej „konsoli”, w postaci wsparcia 2353-56, co też jest dosyć typowym przebiegiem rynkowych zdarzeń. Późniejsze wytrwałe próby ataku na 2360-63 nie skończyły się powodzeniem.
Dzisiejsze wybicie można potraktować też – co sugerowaliśmy już wczoraj – jako wybicie w przeciwnym do oczekiwanego kierunku z prospadkowej flagi. Takie spojrzenie na rynek mogłoby sugerować próbę zwyżek w stronę 2368-71, gdzie znajduje się „podstawa” masztu flagi.
(Trzeba jednak w tym miejscu dodać, że „zawieszenie” tego masztu ciut niżej, w rejonie 2363-65, nie jest jakoś wyraźnie niedopuszczalne.)
Scenariuszem bazowym wydaje się jednak nadal ten zarysowany we wczorajszym wpisie: „Jeśli rynek przełamie skutecznie zaporę podażową 2353-56, można spróbować grać na wzrosty w stronę 2368-71, z ‚przystankiem’ w okolicy 2360-63.”
Tym bardziej, że pierwszy z dziesiejszych wykresów może być interpretowany w duchu Schwagerowskich analiz, zgodnie z którymi, gdy mamy do czynienia z większą konsolidacją przypominającą swoim kształtem prostokąt, a zaraz potem z mniejszą o podobnym kształcie, to wybicie najpewniej zrealizuje się w tym kierunku, który wskazuje swoim usytuowaniem mniejsza konsolidacja.
Gdyby jednak kurs ponownie zaczął penetrować obszar piątkowej konsolidacji (np. otwierając się jutro poniżej 2353-56 lub w trakcie sesji zamykając tam świecę na M15), to byłaby to oznaka niewątpliwej słabości Byków.
Wtedy otworzyłaby się też droga do schodzenia kursu w stronę 2343-45 i 2328-31.
Nasz Mentoring & Trading Room czeka również na Ciebie. Możesz dołączyć na próbę! Zobacz opinie uczestników.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.