Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW2020*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
UWAGA! W okresie obniżonej zmienności na kontraktach nasz cykl wpisów „Kontrakty na WIG20. Codzienne plany transakcyjne.” będzie się ukazywać w następującym układzie terminowym: niedziele i środy – plany główne, a w poniedziałki, wtorki i czwartki – suplementy do tych planów.
Kolejne co najmniej kilkanaście punktów zysku przyniósł nasz ostatni Plan z suplementami. Sytuację ogólnie ocenialiśmy w taki oto skrócony sposób:
„Oczywiście, dalsze spadki nie są wykluczone, jednak cały czas z perspektywy wykresu dziennego, sytuacja wyglada pro-Byczo.”
Szczegółowo zaś – w taki:
„Widzimy, że wczorajsza mała flaga intradayowa (zaznaczona pogrubioną kreską brązową) przekształciła się w odpowiednio większą (zaznaczoną cieńka przerywaną kreską w tym samym kolorze). Zasięg tej flagi to 2523.Cały czas jest też „w grze” większa flaga na H1/H4 z zasięgiem w rejonie 2573-75.”
Dodawaliśmy – mając na uwadze m.in. tę ostatnią formację: „Kolejne cele dla pozycji długich to 2543 i 2575.”
Na początku ostatniej, piątkowej sesji kurs wypełnił zasięg mniejszej flagi, a potem zdążał – zgodnie z założeniami – do 2543. Po osiągnieciu również tego celu wspinał się dalej.
Z perspektywy większej z dwóch wspomnianych tu flag, rozwój sytuacji wyglądał następująco.
Co dalej?
Wydaje się, że kurs ma spore szanse zdążać do wypełnienia zasięgu tej ostatniej formacji na poziomie ok. 2575.
Taki sam zasięg wyznaczymy z punktu widzenia wykresu dziennego, na którym pomarańczowymi prostokątami zaznaczyliśmy formację harmoniczną 121.
Na powyższym wykresie widać też, że popyt musi zmierzyć się z kolejnymi oporami. Nie są one – tak się wydaje – kluczowe, niemniej jednak stanowią pewne wyzwanie.
Może się więc zdarzyć, że kurs zanim osiągnie okolice 2575, zejdzie korekcyjnie do rejonu 2528. Takie ewentualne zachowanie kursu może być nie tylko „sprowokowane” wystąpieniem oporu, ale i stanowić dość typowe zachowanie w trakcie realizacji formacji 121.
Korekta może też wynikać z geometrii formacji klina rosnącego, który widoczny jest na wykresie intradayowym.
Po potencjalnym ostatecznym uporaniu się z przedstawionymi tu problemami i dotarciu do ok. 2575 można z kolei spodziewać się ataku Byków na dość szeroką strefę – też widoczną na wykresie interwału D1 – 2596-2611.
Takie ewentualne zachowanie Byków wynikałoby nie tylko z „naturalnej” w takich sytuacjach skłonnności do ataku na kolejny opór, bliski średnioterminowemu szczytowi na 2636, ale i pośrednio ze złamanej wcześniej formacji Motyla (dla innych – Craba).
W takich bowiem okolicznościach kurs – po zanegowaniu formacji harmonicznej i powrocie do miejsca jej przełamania, co w tym wypadku juz nastąpiło – często dynamicznie dąży do kolejnych oporów.
Plan A – wzrostowy.
Jeśli kurs poradzi sobie ze skutecznym przełamaniem 2556-63, można zagrać na wzrosty do 2573-75, a gdyby i ta strefa uległa naporowi Byków, otworzyłaby się droga do strefy 2596-2611.
Kolejny szczegółowy cel dla pozycji długich w tej strefie można by spróbować okreśłić na podstawie nowych formacji, które dopiero ewentualnie się utworzą w trakcie marszu Byków na północ.
O ile, oczywiście do niego dojdzie.
Inna mozliwość zagranai longów utworzyłaby się, gdyby kurs zszedł najpierw do okolic 2528 i tam doszłoby do utworzenia się świecowego bądź mini setupowego potwierdzenia wzrostów.
Cele byłyby podobne, jak w scenariuszu opisanym powyżej.
Plan B – spadkowy.
Wydaje się, że strategie spadkowe są obarczone obecnie większym ryzykiem. Gdyby jednak doszło do zdecydowanego zejścia kursu poniżej 2528, starałbym się ostrożnie zaangażować w shorty z bliskimi celami: 2500 plus kilka punktów. A bardziej dalekosięznym: 2490-94. Zaś przy silnym rynku – nawet 2480-83.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW2020). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW2020. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW2020 jest poziom 2401 pkt.