Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW2020*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
UWAGA! W okresie wakacyjnym nasz cykl wpisów „Kontrakty na WIG20. Codzienne plany transakcyjne.” ukazuje się w niedziele i środy.
Chciałoby się powiedzieć, albo i wykrzyknąć: WRESZCIE! Po ponad 2. tygodniach uciążliwej konsolidacji w zakresie – bagatela! – ok. 40 pkt, mamy wybicie i ruch ponad 40-punktowy w obrębie jednej tylko sesji (!).
Nie jest to oczywiście nic zdrożnego 🙂 z punktu widzenia AT. Wręcz przeciwnie: naturalnym jest po okresie zastoju wybić się mocno. A im bardziej doskwierała nam inwestycyjna flauta, tym bardziej jest nam dane cieszyć się odświezającym i dynamicznym powiewem cenowym.
Z punktu widzenia naszych ostatnich Planów transakcyjnych wreszcie skończyła się nasza stara – i pewnie denerwująca już dla niektórych – śpiewka w stylu ostatniego wpisu: „Coraz bardziej przedłuża się okres, w którym można bez większego problemu podawać – jako najlepszy pomysł na zagrania na kontraktach – sugestie z poprzedniego naszego Planu transakcyjnego.Tym razem nic się w tej kwestii też nie zmieniło.Patrząc na obecną sytuację z perspoektywy ściśle analitycznej (AT), także widzimy obiekty, które już rozpatrywaliśmy wcześniej.”.
Wreszcie te sformułowania odchodzą do przeszłości, a dzisiejsza i pewnie najbliższa rzeczywistość giełdowa daje się opisać zgodnie z tą częścią starych Planów transakcyjnych, według której: ” […] można rozważyć grę na krótko z pierwszym celem 2341-45 i w razie skutecznego przełamania tej strefy – nastęnym: 2325-28. Kontynuacja tego scenariusza mogłaby finalnie sprowadzić kurs ponownie w okolice średnioterminowego dołka na 2285.”
Tak też tę najbliższą przyszłość widzimy, a kolejne wykresy, które za chwilę pokażemy, wydają się to potwierdzać.
Na wykresie powyżej widać intradayowy kanał, w który wpisuje się dzisiejsza sesja, a na wykresie poniżej możemy dostrzec, że zasięg dzisiejszych spadków pokrywa się idealnie z zasięgiem formacji podwójnego szczytu, za pomocą której można opisać wcześniejszą konsolidację.
Z kolei na powyższym wykresie zauważymy załamanie się koncepcji potencjalnej prowzrostowej formacji głowy z ramionami, która nam towarzyszyła przez jakiś czas. Przy okazji została zanegowana też hipoteza formacji harmonicznej 121, bazująca na prostokątach oznaczonych kolorem pomarańczowym.
Negacja zarównoi pierwszego, jak i drugiego konceptu analitycznego, niesie z sobą mocną sugestię powrotu kursu do dołłków w okolicy cenowej 2281-85.
Na wykresie dziennym widać z kolei, iz wspomniana wyżej sugestia dalszych spadków może być poprzedzona hipotezą zatrzymania kursu w okolicach wsparcia 2303-16.
Drugi wniosek wynikający z tego wykresu – mniej pewny – to interpretacja, zgodnie z która mamy do czynienia z flagą z zasięgiem ok. 2277.
Plan A – spadkowy.
Jeśli kontrakty otworzą się poniżej 2303-04 lub sforsują skutecznie tę strefę w trakcie sesji, to można spróbować shortów z celem 2281-85.
Tak samo można postąpić w razie utworzenia prospadkowego potwierdzenia świecowego – bądź mini setupowego – w rejonie cenowym 2315-16.
Gdyby doszło do sforsowania strefy 2281-85, następny ewentualny cel to szerokie pasmo cenowe: 2226-45.
Plan B – wzrostowy.
Strategie wzrostowe wydają się obarczone na obecnym etapie rozwoju rynkowych wydarzeń sporym ryzykiem.
Co najwyżej, gracze akceptujący podwyższony poziom ryzyka, mogliby się pokusić w sytuacji dojścia kursu do wsparcia na 2281-85 i zaistnienia prowzrostowego potwierdzenia świecowego, bądź mini setupowego – przynajmniej na interwale M15 – do ostrożnej próby zagrania na wzrosty z celem 2303-04.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW2020). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW2020. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW2020 jest poziom 2401 pkt.