Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW2020*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
UWAGA! W okresie wakacyjnym nasz cykl wpisów „Kontrakty na WIG20. Codzienne plany transakcyjne.” będzie się ukazywał w niedziele i środy.
Nasz plan na drugą część ubiegłego tygodnia okazał się w swojej części A – spadkowej nad wyraz precyzyjny i mógł przynieść nawet dobrze ponad 20 pkt zysku. Pisaliśmy w nim:
„Jeśli rynek wróci od dołu do pokonanego w zdecydowany sposób wsparcia (obecnie oporu) w rejonie 2315-16 i utworzy tam świecowe bądź mini setupowe potwierdzenie spadków, to warto zagrać shorty z celem 2299-2300 i ewentualnie po przełamaniu tej strefy wznowić shorty z celem 2285.”
Dokładnie tak się stało, co można sprawdzić na wykresie poniżej.
Widać na powyższym wykresie również wytworzony później układ wzrostowy w ramach formacji 121 (pomarańczowe prostokąty), który może teraz doprowadzić zwyżki w pobliże kluczowego oporu: 2357-63.
Wzrostom sprzyja też układ świec na wykresie dziennym, tworzący formację gwiazdy porannej.
Wzrostom wydaje się również pomagać fakt, że na wykresach H1 i H4 widać próbę wybicia się rynku ze spadkowego kanału trendowego.
Na drugim z powyższych wykresów, dotyczącym interwału H4, widać ponadto wielce korzystny dla Byków układ świec dołkowych (młotek potwierdzony dwoma białymi korpusami).
Wreszcie warto dodać, że na interwale H1 można doszukiwać się formacji odwrócenia trendu w postaci głowy z ramionami (-rgr) z zasięgiem 2391 pkt.
Koncepcją przeciwstawną byłaby hipoteza tworzenia się obecnie korekty ostatniej fali spadkowej (oznaczonej poniżej jako Elliottowska fala trzecia) w ramach kolejnej fali, czyli czwartej. To by zaś oznaczało, że co prawda przystąpiliśmy obecnie do odreagowania wzrostowego poprzednich zniżek, ale musimy się spodziewać kontynuacji impulsu spadkowego. Tę hipotezę pozwalamy sobie ukazać w kontekście wykresu samego indeksu WIG20.
Założenie, zgodnie z którym realizowana jest obecnie korekcyjna fala czwarta, sugeruje też pośrednio, że zasięg tej fali nie powinien raczej przekroczyć górnego ograniczenia dolnego pomarańczowego prostokąta. Gdyby bowiem korekta się tam nie zatrzymała, to oznaczałoby to zarówno zanegowanie zniesienia 38,2% fali 3, jak i wyjście poza obszar końcowy ostatniej korekty niższego rzędu.
Plan A – wzrostowy.
Jeśli kontrakty otworzą się powyżej 2357-63 lub sforsują skutecznie tę strefę w trakcie sesji, to można spróbować ostrożnie longów z celem ok. 2391. Następne ewentualne cele to: 2398-400, 2409-12, 2421-26.
Plan B – spadkowy.
Gdyby w okolicy oporu 2357-63 utworzyły sie wyraźne potwierdzenia świecowe (przynajmniej na interwale M15) lub mini setupowe spadków, można rozważyć grę na krótko z pierwszym celem 2341-45 i w razie skutecznego przełamania tej strefy – nastęnym: 2325-28.
Kontynuacja tego scenariusza mogłaby finalnie sprowadzić kurs ponownie w okolice średnioterminowego dołka na 2285.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW2020). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW2020. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW2020 jest poziom 2401 pkt.