Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Oto najlepsze podsumowanie dzisiejszej sesji, pochodzące z naszego komentarza śródsesyjnego:
„Dzisiejsza sesja przebiega wręcz wzorcowo w zgodzie z naszym Planem A – wzrostowym, który w efekcie przyniósł ok. 30 pkt zysku, gdyż zalecał:
„Jeśli kontrakty otworzą się powyżej strefy 2403-09 lub ją skutecznie przełamią, to można rozważyć longi z celem ok.2429. Jeśli doszłoby potem do efektywnego pokonania 2429-33, to można by bardzo ostrożnie myśleć o pozycjach długich z celem 2444-48.”
Kurs dotarł do 2442 (wg kwotowań FPL20), co też dość precyzyjnie wynikało z zasięgu formacji 121 pokazanej na wykresie poniżej za pomocą pomarańczowych prostokątów.”
Później kurs już nie przekroczył tego ekstremum.
Co dalej?
Myślę, że wniosek płynący z wczorajszych analiz, o następującym, poniższym brzmieniu, pozostaje w mocy:
„Przedstawiona na wstępie koncepcja przeciwstawna, dotycząca bieżącej sytuacji, w ramach której na najbliższej, wtorkowej sesji spodziewamy się wzrostów do okolic poziomu 2429 (a potem być może nawet wyżej – do rejonu 2444-48), mogłaby prowadzić do zanegowania powyższych rozważań na temat czekających nas w tej chwili głębszych spadków.Pod warunkiem jednak, że kurs pokonałby skutecznie opór w tej ostatniej wymienionej strefie.”
No właśnie, wszystko to, czego sie spodziewaliśmy, zdarzyło się. Kurs faktycznie dotarł nieomal idealnie do oporu 2444-48. Zabrakło do tego dwóch punktów.
Jeśłi doszłoby do skutecznego przełamania tej strefy, dalsze wzrosty – wg nas – byłyby mozliwe. Jeśli jednak wymieniona zapora podażowa oparłaby się zakusom popytu, to mogłoby dojść do realizacji scenariusza przedstawionego również wczoraj, w takim oto brzmieniu:
„„Pozostała „w grze” ta koncepcja, zgodnie z którą liczyliśmy się z głębszymi spadkami, wynikającymi z:
A) korekty całego ruchu wzrostowego, która może nas doprowadzić w rejon cenowy 2338-45 (dolny obszar drugiej fali wybitego klina wzrostowego);
<wykres po sesji środowej>
LUB B) powrotu do spadków po zakończeniu dużej korekty nieregularnej ABC, w ramach której całe ostatnie zwyżki składały się na falę C; dalszy rozwój tego scenariusza prowadziłby do przebicia dołków na poziomie 2285 i prawdopodobnej wedrówki dalej na południe w okolice 2150-2190 (co wynika nb z minimalnego zasięgu formacji Motyla na D1/ W1, o której wspominaliśmy na blogu wielokrotnie).” ”
<wykres po sesji środowej>
Na początku najbliższej sesji może dojść do spadków, wynikających chociażby z układu świec wierzchołkowych na interwale godzinowym.
Plan A – spadkowy.
Jeśli kontrakty otworzą się poniżej 2429-33 lub też ta strefa zostanie skutecznie przełamana w trakcie sesjii, a ponadto dojdzie do uformowania świecowego bądź mini setupowego potwierdzenia spadków, to warto rozważyć shorty z celem 2403-09.
Plan B – wzrostowy.
Jesli dojdzie do otwarcia kontraktów powyzej 2444-48, bądź też strefa ta nie wytrzyma naporu popytu w ciągu sesji, to można pomyśleć o longach z celem przynajmniej w okolicach 2463-68.
( Na razie dość mało realistyczny, ale warty przynajmniej przedstawienia, jest scenariusz wybicia flagi na H4 z zasięgiem na poziomie 2506 – patrz wykres poniżej)
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.