Kontrakty na WIG20 (FPL20/ FW20*). Analiza techniczna i plan transakcyjny dla Ciebie.
Wyraźne i precyzyjne zalecenia naszego czwartkowego Planu transakcyjnego na ostatni dzień giełdowego tygodnia przyniosły co najmniej kilkanaście punktów zysku. Oczywiście tym, którzy z tych zaleceń skorzystali. Sugerowaliśmy – w razie otwarcia poniżej 2342 – krótkie pozycje z celem głównym ok. 2300. Rynek otworzył się na poziomie 2315 i zszedł do 2299. Potem doszło do stosunkowo mocnego odreagowania spadków.
Co dalej na początku nowego tygodnia?
Licząc się z pewną nerwowością rynku w związku z sytuacją na Krymie, trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka wątków analitycznych.
1. Proponowanaliśmy, na bazie teorii Elliotta, od jakiegoś już czasu, koncepcję, w ramach której mamy do czynienia z wydłużoną falą (przyjęliśmy, że piątą w impulsie) w ruchu spadkowym, który rozpoczął się 25.02 z poziomu 2543.
Myślimy jednak, że na tym etapie rozwoju sytuacji warto przedstawić interpretację alternatywną. Otóż załóżmy, że w początkowej fazie ostatnich spadków mieliśmy do czynienia z dużą korektą pedzącą. Nota bene w momencie, gdy takie założenie niosło z sobą bezpośrednie przełożenie na plany transakcji, wskazywaliśmy na możliwość grania na setup typu 121 na interwale H4, a więc właśnie na schemat bazujący na Elliottowskiej korekcie pędzącej.
W świetle tego ostatniego założenia (o dużej korekcie pędzącej) nasza interpretacja fal spadkowych zmienia się w taki sposób, że konstatujemy, iż owszem, mamy do czynienia z wydłużoną falą impulsu, ale trzecią, a nie – piątą.
2. W czasie piątkowej sesji doszło do wzrostowego odreagowania, które dotarło na zamknięciu do ważnego poziomu (2345 wg kwotowania FW20, czyli 2344 – jako odpowiednik na FPL20). Był to poziom zamknięcia porannej luki bessy, a także równości fal korekcyjnych. Ponadto, tuż nad poziomem zamknięcia kursu w piątek występuje ważny opór, tzw. węzeł Di Napolego (zniesienie Fibo 38,2% i 61.8%).
3. Wydaje się, że jest szansa na uformowanie się większej korekty, która może sięgnąć poziomu 2365, a nawet 2379. Na tym pierwszym poziomie występuje zniesienie Fibo 38.2% całego wydłużenia. Na drugim zaś z wymienionych poziomów zakończyła się fala czwarta niższego rzędu.
Skądinąd wiemy zaś, że wydłużone fale korygują się statystycznie najczęściej do zniesienia 23.6% lub 38.2% całej korygowanej fali. Innym typowym punktem docelowym korekty wydłużonej fali trzeciej bywa zaś właśnie koniec podfali czwartej.
4. Ciekawe, że na poziomie 2370 występuje punkt D potencjalnej prospadkowej formacji Nietoperza.
5. Zwróćmy także uwagę na to, iż jeśli się spodziewamy korekty całej wydłużonej fali spadkowej, to oprócz zasięgu tej korekty warto się przyjrzeć potencjalnemu czasowi jej trwania. Zwykle przyjmuje się w takich wypadkach, że fala czwarta (będąca korektą fali trzeciej wydłużonej) powinna trwać co najmniej tyle, ile fala druga.
Porównajmy zatem je na wykresie.
Plan A – spadkowy.
Powiedzmy najpierw ogólnie, w odniesieniu do wszelkich planów transakcyjnych na tym etapie: jeżeli faktycznie korekta z piątku rozwinie się w coś większego, to musimy pamiętać cały czas – decydując się na wejście – że gramy na korekcie. Nie jest to zaś zwykle optymalny moment inwestycyjny.
Jeżeli kurs dotrze do okolic 2370 i utworzą się negatywne świece prospadkowe bądź mini setup o tym charakterze, to warto rozważyć shorty z pierwszym celem w rejonie 2330, a drugim – jeśli siła rynku pozwoli – 2309-14.
Jeśłi kontrakt otworzy się parę punktów poniżej piątkowego zamknięcia i utworzy potwierdzenie lokalnych spadków na M5 lub M15, blisko tegoż zamknięcia, to można rozważyć pozycje krótkie z celem ok. 2330.
Jeśłi kontrakt otworzy się poniżej 2300 i potwierdzi chęć spadku, to można spróbować shortów z pierwszym celem na 2285, a drugim – po ewentualnym skutecznym przebiciu 2285 – w okolicy 2250. W zależności od siły rynku, należałoby podjąć decyzję o grze w dwóch etapach (wznawianiu pozycji po skutecznym przebiciu), bądź w jednym.
Plan B – wzrostowy.
Nadal uważamy inwestowanie na długo na tym etapie za bardzo ryzykowne.
Jeśłi ktoś chce podejmować takie ryzyko, to uważam, że ewentualnie po skutecznym zanegowaniu przez rynek od dołu węzła Di Napolego, w strefie 2346-48, można próbować szukać longów z celem 2365.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CFD (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.