Już tradycyjnie na koniec inwestycyjnego tygodnia oceniamy skuteczność naszych codziennych planów transakcji na rynku kontraktów terminowych na WIG20. Za każdym razem porównujemy nasze analizy, prognozy i rekomendacje zagrań z rzeczywistym przebiegiem poszczególnych sesji.
Oceny planów są przekładane na liczby. Każdy z dziennych scenariuszy inwestycyjnych może maksymalnie zebrać 20% za swoją skuteczność (100% z całego tygodnia podzielone równo na 5 sesji).
W tym tygodniu pozwolimy sobie – tak jak poprzednio – przy każdej dziennej ocenie zacytować podsumowanie, które ukazało się we wpisie następnego dnia. Ponadto, na koniec, przyjrzymy się bliżej wartości prognostycznej i zyskowności piątkowego planu.
Poniedziałek, 17.02.2014.
„Tak, jak pisaliśmy w komentarzu intradayowym, na początkową fazę dzisiejszej sesji przemożny wpływ miało święto w USA.
Niemniej jednak, zgodnie z naszym Planem A – spadkowym, można było zająć pozycję krótką w okolicy cenowej 2496-99*, po prospadkowych świecach wierzchołkowych na M5 i M15. Końcowy efekt to pewne kilkanaście punktów zysku!
Jak najbardziej słuszne okazało się też to, co napisaliśmy w tym samym wpisie w kwestii Take Profitu: „Oczywiście, wpływ swięta w USA na dotychczasowy przebieg sesji może nas skłaniać do skasowania zysku w okolicy 2472 albo nawet wcześniej: 2383-85.” „
Nasza ocena skuteczności planu: 15% (na 20% możliwych)
Wtorek, 18.02.2014.
„W odniesieniu do pierwszej kilkugodzinnej fazy notowań, warto wrócić do naszych uwag intradayowych:
„Sesja przebiega w sposób bardzo zgodny z naszym planami A i B z wczorajszego dnia.
Najpierw pozwolę sobie zacytować odpowiedni fragment planu wzrostowego B odnoszący się do początku sesji: „Jeśli rynek otworzy się powyżej 2492, czyli wybije na początku sesji trójkąt, lub też stanie się to nieco później, to można wziąć pod uwagę zagranie na wzrosty z celem 2505-14″
Jak widzimy rynek otworzył się powyżej 2492, zszedł do 2493, a potem wykonał ruch do 2504. Trzeba jednak wspomnieć, że to zysk poniżej 10 pkt i tylko dla szybkich, zdeecydowanych (albo po prostu przygotowanych dobrze przed sesją do podjęcia natychmiastowych decyzji na otwarciu sesji) graczy.
Potem – jeśli ktoś wcześniej skorzystał z naszych planów – można było z kolei być przygotowanym na zagranie na spadki w myśl naszego zalecenia: „Jeśłi rynek otworzy się powyżej 2492, albo się tam znajdzie, i zostanie zepchnięty przez opisane dzisiaj szerzej formacje Butterfly w dół ( przez co rozumiemy utworzenie się negatywnych świec przynajmniej na M15, albo jednoznaczny powrót w obręb trójkąta = fałszywe wybicie), to też warto zagrać na spadki. Z celem przynajmniej na dolnym ograniczeniu trójkąta, albo niżej (poziomy 2478, 2472). ”
Tak więc zadziałał mniejszy z naszych motylich ‚bohaterów” wczorajszych analiz i wygenerował co najmniej kilkunastopunktowy zysk. (Dołek wyniósł nb 2477 pkt.)
Nasza ocena skuteczności planu: niwątpliiwie 20% (na 20% możliwych)
Środa, 12.02.2014.
„Nasz wczorajszy plan A – spadkowy przyniósł na wstępie sesji kilkanaście punktów zysku.
Aby zobaczyć, jak to wyglądało w szczegółach, warto zacytować w całości zapiski z wpisu intradayowego:
„Dzisiejsza sesja kontraktów zaczęła się otwarciem dokładnie na dolnej granicy konsolidacji – na poziomie 2472.
Wkrótce potem rynek przełamał ten poziom za pomocą ładnego czarnego korpusu na M15. W tym momencie można było – zgodnie z naszym planem – „zapolować” na shorta, najlepiej właśnie w okolicy 2472.
Co prawda rynek jeszcze uniósł się korekcyjnie parę punktów ponad tę barierę, ale w końcu dość mocno się przebił w dół. Zrealizował przy tym mniej więcej zasięg (2456) małej flagi, właśnie w ramach której się korygował w okolicach 2472.
Przy okazji zrealizował się też minimalny zasięg wybicia z konsolidacji, który wczoraj podawaliśmy, oraz dokonał się powrót do wybitego trójkata prostokątnego na D1.„
Nasza ocena skuteczności planu: 15% (na 20% możliwych)
Czwartek, 13.02.2014.
„Wczorajszy nasz plan B – spadkowy został niejako „wyprzedzony” przez życie (giełdowe ). W jakim sensie i dlaczego? Powtórzmy za naszym intradayowym wpisem z godz.12.50: „dzisiejsze spadki na wstępie sesji były głębsze niż zakładaliśmy we wczorajszym planie spadkowym. Spodziewaliśmy się bowiem, że rynek w trakcie sesji może zawędrować w rejon 2472-80, tymczasem stało się to juz na otwarciu.
Wiązało się to na pewno z bardzo słabym zachowaniem rynków zachodnich w godzinach porannych (nasze plany bazowe powstają w nocy, w przeddzień sesji). Nie było też nic nienaturalnego w tym, że kontrakty ruszyły niżej, w kierunku wczorajszych dołków i trochę je nawet naruszyły.”
Potem nastapiła „próba pokonania oporów w okolicy 2472-80 za pomocą prowzrostowej stuktury harmonicznej ABCD na interwale M30/H1″„
Nasza twarda – mimo tego, że nie sposób było przewidzieć tak słabego poranka na Zachodzie plus wzmożonego powrotu korelacji między Zachodem a nami – ocena skuteczności planu: 0% (na 20% możliwych)
Piątek, 14.02.2014.
W trakcie sesji, w komentarzach intraday, pisaliśmy:
„Kontrakty otworzyły się dzisiaj powyżej strefy 2472-80, której wagę podkreślaliśmy wczoraj. Pisaliśmy w Planie A – wzrostowym: „Jeśłi kontrakty otworzą się, bądź znajdą się już po otwarciu powyżej 2472-80 i się tam utrzymają, tworząc prowzrostowy sygnał dodatkowy, to warto rozważyć longi z celem w okolicach 2500.”
Jak widać <…>, taki sygnał na świecach intradayowych się wytworzył. Tak więc można było zagrać, ale jeśli ktoś się odważył, to musiał się liczyć ze ścięciem ok. 10-punktowego zysku w okolicach pierwszego dzisiejszego szczytu na 2494. Uformowała się bowiem w międzyczasie świecowa spadająca gwiazda na interwale godzinowym, która osłabiała szanse skutecznego ataku na szczyt.
Ostatecznie nasz Plan A – wzrostowy, przynajmniej w tej jego odrębnej części, którą cytowaliśmy w poprzedim wpisie, został zrealizowany.
Rynek dotarł bowiem do strefy 2500-02, co było zbieżne z osiągnieciem Punktu D w formacji ABCD, której poswięciliśmy w naszych analizach do Planu sporo miejsca. Przy okazji wypełnił się też zasięg wybicia z małej flagi, która się uformowała w czasie dzisiejszej sesji.„
Nasza ocena skuteczności planu: bez dwóch zdań – ze względu na ostatecznie pełną, praktycznie co do punktu, realizację planu – 20% (na 20% możliwych)
RAZEM w tygodniu 70% na 100% możliwych – taka ocena skuteczności codziennie przygotowywanych planów transakcyjnych na następny dzień sesyjny wynika z porównania przebiegów poszczególnych sesji z planami transakcji na dany dzień.
*Przypominamy, że analizy i rekomendacje zagrań na rynku kontraktów terminowych na WIG20 w tym blogu są robione na podstawie wykresów i kwotowań instrumentu FPL20, pochodzącego z jednej z wiodących platform forexowych. Jest to instrument typu CDF (contract for difference), dla którego instrumentem bazowym jest z kolei kontrakt terminowy na WIG20 (FW20). W związku z tym przedstawiane we wpisach poziomy kursowe oraz kwotowania różnią się standardowo o 1pkt w stosunku do kursów FW20. Przykładowo, gdy mówimy na blogu o poziomie cenowym 2400 pkt dla waloru FPL20 (albo ogólnie: dla ”kontraktu”/ „kontraktów”) , to jego odpowiednikiem na FW20 jest poziom 2401 pkt.