Kontrakty terminowe na WIG20 w czwartek na otwarciu sesji wybiły się dołem z kilkudniowej konsolidacji, następnie zaś wróciły do niej w trakcie oczekiwania na decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Kurs podszedł zaś jeszcze wyżej już po posiedzeniu ECB.
Podchodząc klasycznie do problemu – z punktu widzenia analizy technicznej – można obecnie przyjąć, że rynek po tym, jak doszło do swego rodzaju fałszywego wybicia z konsolidacji, wrócił do niej i spróbuje się wybić w drugą stronę, czyli na północ.
Tak się zresztą składa, że od kilku dni pisaliśmy o możliwości rozszerzenia ruchu bocznego, w którym tkwił kurs, właśnie na północ. Wskazywaliśmy też na kolejne bariery intra leżące na ewentualnej drodze Byków w górę.
Zwracaliśmy jednocześnie cały czas uwagę na to, iż kluczowe dla podtrzymania szans popytu jest zachowanie rynku w stosunku do strefy wsparcia 2220-30. Ta została zaatakowana w czwartek o poranku mocniej niż dotychczas, jednak nie doszło do jej zanegowania.
W strefie tej znajduje się dolne ograniczenie dużej flagi na H4/ D1, która ma charakter prospadkowy. Dopóki jednak kurs znajduje się w jej wnętrzu – po tym, jak w ubiegły wtorek wrócił do flagi – dopóty Byki mają szanse na ponowny atak na 2290-300.
Ten ostatni rejon cenowy (2290-300) jest bardzo istotny, gdyż znajduje się tam mediana wspomnianej flagi oraz równość dużych korekt na D1. Jeśli ta strefa zostałaby wybita w górę, doszłoby do potwierdzenia przewagi Byków. Jeśli zaś kurs wybiłby się poniżej 2220-30 zaszłaby sytuacja wręcz odwrotna – wtedy to Niedźwiedzie uzyskałyby przewagę i szansę na realizację zasięgu formacji 121 oraz dużej flagi na H4/ D1.
Zasięg tych dwóch formacji to około 2100. Opuszczenie intradayowej konsolidacji, która kształtowała się przez kilka ostatnich dni, górą oznaczałoby w praktyce właśnie podejście pod strefę 2290-300. Tak się bowiem składa, że szerokość tego ruchu boczncznego odłożona na północ predestynuje kurs do podejścia pod ostatnie maksima na poziomie 2284, czyli w bezpośrednie pobliże tej strefy.
Pamiętajmy, że w piątek Trzy Wiedźmy – zmiana serii kontraktów.
(Przypominam, że podawane w tym cyklu artykułów kwotowania i wykresy dotyczą instrumentu FPL20. Różnią się one od FW20 o 1 pkt, tzn. gdy mówimy w artykule np. o poziomie 2000, odnosimy się jednocześnie do poziomu 2001 na FW20.)